Asus
TUF GAMING B850-BTF WIFI W Gaming Desktop Motherboard - AMD B850 Chipset - Socket AM5 - ATX (tufgamingb850-btfwifiw)
- SKU:
- 21156233
- MPN:
- tufgamingb850-btfwifiw
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:46:04 AM PST
- Stock Update:
- 04/25/2026 11:46:04 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
TUF GAMING B850-BTF WIFI W
TUF GAMING B850-BTF WIFI W takes all the essential elements of the latest AMD Ryzen processors and combines them with game-ready features and proven durability. "BTF" means "Back To (the) Future" for a new era for all PC DIY gamers; the advanced BTF series not only hides all its connectors on the underside of the motherboard, but it also delivers up to 600 watts for BTF graphics cards through a graphics card high-power slot, for clean cable management and a minimalist build appearance. This platform delivers the power and connectivity that advanced AI PC applications demand.
Intelligent | Intelligent Control | AI Advisor
ASUS AI Advisor is an ASUS technical expert that's always available to answer your questions. Owners of compatible ASUS motherboards can interact with this AI-powered technology using natural language to learn more about their hardware. For DIY beginners, it can provide easy-to-understand explanations of one-click optimization features like AI Overclocking and fan speed tuning, and for seasoned PC-building veterans, it can offer guidance and instructions on the latest features offered by ASUS.
UEFI BIOS
The UEFI interface delivers easy-to-use configuration options for PC beginners, and advanced features for veterans.
ASUS DriverHub
Simplify driver management with automatic detection, one-click installation and update for smooth, efficient system performance.
ASUS GlideX
Enable seamless screen sharing and control across PCs, tablets, and smartphones via USB or WiFi, supporting multiple platforms.
Armoury Crate
Customize Aura Sync RGB and control ASUS devices. Includes product registration and updates.
Package Contents:
- GAMING B850-BTF WIFI W Gaming Desktop Motherboard
- 2 x SATA 6Gb/s cables
- 1 x ASUS WiFi Q-Antenna
- 1 x TUF Gaming sticker
- 2 x M.2 rubber packages
- 1 x Quick start guide
Features
- GAMING B850-BTF WIFI W Gaming Desktop Motherboard
- 2 x SATA 6Gb/s cables
- 1 x ASUS WiFi Q-Antenna
- 1 x TUF Gaming sticker
- 2 x M.2 rubber packages
- 1 x Quick start guide
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Brand Compatibility:
AMD
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | ATX |
| Width | 12" |
| Depth | 9.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| I/O Expansions | |
| Number of PCI Express x1 Slots | 1 |
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| PCI Express Standard |
|
| Number of PCI Express x16 Slots | 3 |
| Total Number of PCI Express Slots | 4 |
| Memory | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Memory Slots | 4 |
| Memory Speed Supported | 8000 MHz |
| Memory Form Factor |
|
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| Error Checking | ECC |
| General Information | |
| Brand Name | TUF |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | TUF GAMING B850-BTF WIFI W TUF GAMING B850-BTF WIFI W takes all the essential elements of the latest AMD Ryzen processors and combines them with game-ready features and proven durability. "BTF" means "Back To (the) Future" for a new era for all PC DIY gamers; the advanced BTF series not only hides all its connectors on the underside of the motherboard, but it also delivers up to 600 watts for BTF graphics cards through a graphics card high-power slot, for clean cable management and a minimalist build appearance. This platform delivers the power and connectivity that advanced AI PC applications demand. Intelligent | Intelligent Control | AI Advisor ASUS AI Advisor is an ASUS technical expert that's always available to answer your questions. Owners of compatible ASUS motherboards can interact with this AI-powered technology using natural language to learn more about their hardware. For DIY beginners, it can provide easy-to-understand explanations of one-click optimization features like AI Overclocking and fan speed tuning, and for seasoned PC-building veterans, it can offer guidance and instructions on the latest features offered by ASUS. UEFI BIOS The UEFI interface delivers easy-to-use configuration options for PC beginners, and advanced features for veterans. ASUS DriverHub Simplify driver management with automatic detection, one-click installation and update for smooth, efficient system performance. ASUS GlideX Enable seamless screen sharing and control across PCs, tablets, and smartphones via USB or WiFi, supporting multiple platforms. Armoury Crate Customize Aura Sync RGB and control ASUS devices. Includes product registration and updates. |
| Product Type | Gaming Desktop Motherboard |
| Product Name | GAMING B850-BTF WIFI W Gaming Desktop Motherboard |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | TUF GAMING B850-BTF WIFI W |
| Product Model | GAMING B850-BTF WIFI W |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Processor Supported |
|
| Total Processor Supported | 1 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Chipset Model | B850 |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Onboard Interfaces | |
| Number of SATA Interfaces | 4 |
| Total Number of Onboard USB Ports | 7 |
| Number of M.2 Interfaces | 3 |
| Number of Onboard USB 2.0 Ports | 4 |
| Interfaces/Ports | |
| VGA | Yes |
| HDMI Version | <li>2.1</li> |
| DisplayPort | Yes |
| Number of Thunderbolt 4 Ports | 2 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Thunderbolt | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| I/O Controller | |
| RAID Supported | Yes |
| Controller Type | Serial ATA/600 |
| RAID Levels |
|
| Video | |
| Onboard Video | CPU Dependent Video |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11be |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.4 |
| 2.5Gigabit Ethernet | Yes |
| Gigabit Ethernet | Yes |
| Audio | |
| Audio Channels | 7.1 |
Warranty Information