Asus
TUF VG32VQM5AZ 32" Class Full HD Curved Screen Gaming LED Monitor - 16:9 - Black
- SKU:
- 21521280
- MPN:
- vg32vqm5az
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 11:47:49 PM PST
- Stock Update:
- 05/12/2026 11:47:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
ASUS TUF Gaming Series 5 32 1080P Curved Monitor (VG32VQM5AZ) - Full HD, 1500R, 240Hz, 0.5ms, Extreme Low Motion Blur Sync, FreeSync Premium, 120% sRGB, DisplayWidget, 3 yr Warranty- 31.5-inch Full HD 1500R curved gaming monitor with overclock to 240Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 0.5ms GTG (min.) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ) SYNC technology to further reduce ghosting and motion blur
- FreeSync Premium delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- Whats in the box: DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, Warranty Card
- 3-month Adobe Creative Cloud: Receive complimentary access with the purchase of this product (valid until 8/31/2026)
- Aspect Ratio: 16:9
- Screen Finish: Matte
- Contrast Ratio: 100000000:1
- Refresh Rate: 240 Hz
- Display Type: LED
- Display Technology: LCD
- Viewing Angle: 178 Degrees
- Brightness: 1027.8
- Pixel Pitch: 0.363
- Color Gamut: 120
- Has Color Screen: Yes
- Picture Quality Enhancement Technology: AMD FreeSync Premium, FSC MIX, TV Flicker-free, TV Low Blue Light, VESA AdaptiveSync Display 240HZ
- Screen Size: 32 Inches
- Item Dimensions D x W x H: 8.4"D x 27.89"W x 19.9"H
- Item Weight: 14.9 Pounds
- Resolution: FHD 1080p
- Display Resolution Maximum: 1920 x 1080 Pixels
- Native Resolution: 1920x1080
- Power Consumption: 28.6 Watts
- Voltage: 28.6 Volts
- Total Number of HDMI Ports: 2
- Number of Component Outputs: 1
- Additional Features: 0.5ms response time, 120% sRGB, Anti Glare Screen, Built-In Speakers, Curved, Earphone Jack: Yes, Eye Care, Flicker-Free, FreeSync Premium, Full HD, 1500R, 240Hz, Tilt adjustable: (+23 ~ -5)
- Specific Uses For Product: Gaminng, home, business
- Color: BLACK
- Mounting Type: Wall Mount
- Compatible Devices: Desktop, Laptop, Tablet
- EU Spare Part Availability Duration: 3 Years
- Warranty Type: Manufacturer
- Shape: Curved
- Brand: ASUS
- Model Number: VG32VQM5AZ
- Model Name: VG32VQM5AZ
- Warranty Description: 3 Year
- UPC: 199291223301
- Manufacturer: ASUS
- Built-In Media: DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, VG32VQM5AZ Monitor, Warranty Card
- Response Time: 0.5 Milliseconds
- Connectivity Technology: DisplayPort, HDMI
- Hardware Connectivity: DisplayPort, HDMI
- Adaptive Sync: FreeSync Premium
ASUS TUF Gaming VG32VQM5AZ is a 31.5-inch Full HD (1920 x 1080) 1500R curved gaming monitor with overclock to 240Hz refresh rate and 0.5ms response time (minimum) for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur technology and AMD FreeSync Premium to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 120% sRGB color gamut for great contrast and lifelike colors.
Package Contents:
- Series 5 VG32VQM5AZ Widescreen Gaming LED Monitor
- DisplayPort Cable
- L-Shaped Screwdriver
- Power Cord
- Quick Start Guide
- Warranty Card
Features
Package Contents:
Gaming
- Series 5 VG32VQM5AZ Widescreen Gaming LED Monitor
- DisplayPort Cable
- L-Shaped Screwdriver
- Power Cord
- Quick Start Guide
- Warranty Card
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 28.60 W |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 12.79 lb |
| Height with Stand | 19.96" |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Depth with Stand | 8.43" |
| Height | 16.8" |
| Width with Stand | 27.95" |
| Color Family | Black |
| Width | 28" |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.99 lb |
| Depth | 3.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 36 Month |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI 2.0 Ports | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 3,500:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 1920 x 1080 |
| Dynamic Contrast Ratio | 100,000,000:1 |
| Standard Refresh Rate | 240 Hz |
| Color Gamut | 120% sRGB |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | Adaptive Sync/FreeSync Premium |
| General Information | |
| Brand Name | TUF |
| Manufacturer Website Address | http://usa.asus.com |
| Marketing Information | TUF Gaming Series 5 - VG32VQM5AZ Gaming Monitor -31.5 inch Full HD, Curved, 240Hz, ELMB SYNC, FreeSync Premium, 0.5ms response time, 120% sRGB, DisplayWidget Center 31.5-inch Full HD 1500R curved gaming monitor with overclock to 240Hz refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay 0.5ms GTG (min.) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB ™) SYNC technology to further reduce ghosting and motion blur FreeSync Premium delivers a seamless, tear-free gaming experience by enabling VRR (variable refresh rate) by default DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse TUF Gaming VG32VQM5AZ is a 31.5-inch Full HD(1920 x 1080) 1500R curved gaming monitor with overclock to 240 Hz refresh rate and 0.5ms response time (minimum) for extremely immersive gameplay. It features exclusive Extreme Low Motion Blur technology and AMD FreeSync Premium™ to eliminate ghosting and tearing. In addition, it also covering 120% sRGB color gamut for great contrast and lifelike colors. Gaming key spec | 240HZ REFRESH RATE (OC) AND 0.5MS (MIN.) RESPONSE TIME TUF Gaming VG32VQM5AZ delivers stunning visuals from all angles with an 1500R curvature that ensures every point is equidistant to your eyes. With 240Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen - so you'll get that first strike in. Gaming key spec | ADAPTIVE-SYNC AMD FreeSync Premium technology supported through DP and HDMI ports providing variable refresh rates for low latency, stuttering-free and tearing-free while gaming. Color performance | High Dynamic Range With HDR technology to deliver more vivid colors and higher contrast levels compared to traditional monitors. Exclusive gaming feature | Extreme Low Motion Blur ELMB Sync software that enables ELMB to work simultaneously with adaptive-sync technology to eliminate ghosting and tearing for extraordinarily sharp, high-frame-rate gaming. Exclusive gaming feature | Variable Overdrive Integrated ASUS Variable Overdrive technology allows the display to dynamically alter its overdrive setting as frame rates fluctuate, ensuring optimal results for any game. You choose how strong you want the overall effect to be, then let the monitor take it from there. Intuitive Controls DisplayWidget Center software upgraded the user interface so that users can easily change monitor settings via a mouse ? so there's no need to access the OSD menu. Shadow Boost ASUS Shadow Boost technology clarifies dark areas of the game without overexposing brighter areas, improving overall viewing while also making it easier to spot enemies hidden in dark areas of the map. GamePlus The ASUS-exclusive, integrated GamePlus hotkey offers in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills. |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Name | Series 5 VG32VQM5AZ Widescreen Gaming LED Monitor |
| Manufacturer | ASUS Computer International |
| Manufacturer Part Number | VG32VQM5AZ |
| Product Model | VG32VQM5AZ |
| Product Series | Series 5 |
| Technical Information | |
| Response Time Details |
|
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 31.5" |
| Response Time | 0.50 ms |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Active Display Area (H x V) | 27.50" x 15.46" |
| Panel Technology | Fast Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.36300 mm x 0.36300 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Horizontal Frequency |
|
| Screen Mode | Full HD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Vertical Frequency |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | LED |
| Curvature | 1500R |
| Screen Size Class | 32" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
TUF VG32VQM5AZ 32" Class Full HD Curved Screen Gaming LED Monitor - 16:9 - Black
$227.50