Athenatech ST1200PTS 1200W 80 Plus Platinum Fully Modular ATX Power Supply
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
st1200-pts
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 10:43:14 PM PST
  • Main
  • ALTIMAGE1
  • ALTIMAGE2
  • ALTIMAGE3
  • ALTIMAGE4
Stock Update:
05/12/2026 10:43:14 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
  • Mfr Part Number: ST1200-PTS
  • Features:
    • Compact design with a depth of 140mm for easy integration
    • High efficiency with 80 PLUS Platinum certification
    • 100% modular cables
    • 24/7 continuous power output with 40? operating temperature
    • Class-leading single +12V rail
    • Strict 3% voltage regulation and low ripple & noise
    • Built-in silent & durable HYB fan
    • FF122 magnetized fan filter included
  • Output: +3.3V@25A, +5V@22A, +12V@100A, +5VSB@3A, -12V@0.3A
  • Connectors:
    • 1 x 24 / 20-Pin motherboard connector("600mm")
    • 1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector("550mm")
    • 1 x 8 / 4-Pin EPS / ATX 12V connector("750mm")
    • 8 x 8 / 6-Pin PCIE connector("550mm/150mm" x4)
    • 8 x SATA connector("600mm /150mm / 150mm / 150mm" x2)
    • 6 x 4-Pin Peripheral connector("600mm / 150mm / 150mm" x2)
    • 2 x 4-Pin Floppy connector("150mm" x2)
  • Color : Black?Lead-Free Paint?
  • Combined +3.3V & +5V : 120W
  • Combined +12V : 1200W
  • Input Voltage : 100V~264V
  • Input Frequency Range : 47Hz ~ 63Hz
  • PFC : Active PFC (PF>0.9 at full load)
  • Efficiency : 87% ~ 90% at 20% ~ 100% loading
  • MTBF : 100,000 hours
  • Operating temperature : 0C ~ 40C
  • Cooling System : Single 120mm HYB fan
  • Form factor : ATX
  • Noise Level : 18 dBA minimum
  • Dimension : 150 mm (W) x 86 mm (H) x 140 mm (D) 5.91" (W) x 3.39" (H) x 5.51" (D)
  • Weight : 2kg
  • Certification : 80 PLUS Platinum
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main