axis
AXIS P3275-V 2 Megapixel Indoor/Outdoor Full HD Network Camera - Color - Dome - White - TAA Compliant (03501-001)
- SKU:
- 21473595
- MPN:
- 03501-001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA, SC, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:38:05 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:38:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Indoor 2 MP AI-powered dome
This AI-powered camera delivers excellent image quality in 2 MP. Built on ARTPEC-9, it offers accelerated performance to run impressive analytics applications on the edge. It comes with AXIS Object Analytics to detect, classify, track, and count humans. In addition, AXIS Live Privacy Shield makes it easy to remotely monitor activities while protecting privacy. This robust, IK10- and NEMA 4X-rated camera is both vandal- and impact-resistant. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access.
- Excellent image quality in 2 MP
- Next-generation AI-powered analytics
- Lightfinder 2.0 and Forensic WDR
- Vandal- and impact-resistant
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Features
Yes
Impact Protection Rating:
IK10
Indoor/Outdoor:
Indoor/Outdoor
Features:
Wide Dynamic Range
Vehicle Detection
Tamper Detection
Defog
Motion Detection
Human Detection
Audio Detection
Privacy Masking
Day/Night
Heater
Password Protection
Ingress Protection Rating:
IP54
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 10 W |
| Power Source Type | PoE |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Dome |
| Weight (Approximate) | 1.76 lb |
| Mount Type |
|
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | Horizontal field of view: 100°-32° Vertical field of view: 52°-18° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | AXIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Marketing Information | Indoor 2 MP AI-powered dome This AI-powered camera delivers excellent image quality in 2 MP. Built on ARTPEC-9, it offers accelerated performance to run impressive analytics applications on the edge. It comes with AXIS Object Analytics to detect, classify, track, and count humans. In addition, AXIS Live Privacy Shield makes it easy to remotely monitor activities while protecting privacy. This robust, IK10- and NEMA 4X-rated camera is both vandal- and impact-resistant. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. Excellent image quality in 2 MP Next-generation AI-powered analytics Lightfinder 2.0 and Forensic WDR Vandal- and impact-resistant Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | P3275-V Dome Camera |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer Part Number | 03501-001 |
| Product Model | P3275-V |
| Product Series | P32 |
| Exposure | |
| PTZ Modes |
|
| Shortest Shutter Speed | 1/37000 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Technical Information | |
| AI-powered | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | Full HD |
| Camera Iris | P-iris |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Languages Support |
|
| Storage | |
| Internal Memory | 2 GB |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.4 |
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Aperture | f/2.7 |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 9.80 mm |
| Optical Zoom | 2.9x |
| Minimum Focal Length | 3.40 mm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
| Audio Support | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 85% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information