axis
Axis 5505-381 T98a18-ve Media Cnvrt Cabinet Accs Pre-assembled T98a Surveillance
- SKU:
- 21002997
- MPN:
- 5505-381
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:23:35 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:23:35 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
AXIS Communications Cabinet - Wall mountable - AC 120 V - Indoor, Outdoor - White- T98A18-VE FIBER MEDIA CNVT CAB A 120V AC
- Product Dimensions: 1"D x 1"W x 1"H
- Printer Media Size Maximum: 3 x 5 inch
- Included Components: Toner Cartridges
- Wattage: 25 watts
- Hardware Interface: Ethernet
- Item Weight: 27 pounds
T98A18-VE FIBER MEDIA CNVT CAB A 120V AC
Features
NDAA Compliant:
Yes
Yes
Yes
TAA Compliant:
Yes
Compatibility:
AXIS Q60-E PTZ Dome Network Camera
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Wall Mount |
| Product Color | White |
| Height | 5.2" |
| Width | 11.1" |
| Depth | 14.2" |
| General Information | |
| Brand Name | AXIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Marketing Information | Pre-mounted accessories Vandal resistant Compatible with AXIS Q60-E Ease of installation Custom designed for Axis cameras It includes pre-mounted: AXIS T8604 Media Converter Switch, and Power Supply DIN CP-D 12/2.1 25 W. AXIS Door Switch A is available as optional accessory. The cabinet door is compatible with the installation of the following cameras (camera not included, requires additional midspan): AXIS T91L61 Wall-and-Pole Mount, supporting AXIS Q37 Series, AXIS Q60 Series, AXIS Q61 Series, AXIS P56 Series and AXIS P55 Series AXIS T91D61 Wall Mount, supporting AXIS M30 Series, AXIS P32 Series, AXIS P3707-PE, AXIS P33 Series, AXIS Q35 Series and AXIS Q36 Series in combination with their pendant kits |
| Product Type | Media Converter Chassis |
| Product Name | T98A18-VE Media Converter Cabinet A |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer Part Number | 5505-381 |
| Product Model | T98A18-VE |
| Product Series | T98A-VE |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Axis 5505-381 T98a18-ve Media Cnvrt Cabinet Accs Pre-assembled T98a Surveillance
$1,069.80