axis
AXIS P1388-LE 8 Megapixel Outdoor 4K Network Camera - Color - Box - White - TAA Compliant (02738-001)
- SKU:
- 20801646
- MPN:
- 02738-001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:47:04 PM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:47:04 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This robust, outdoor camera has a clear deterrent effect. It offers excellent 8 MP image quality even in challenging light conditions. Ideal for various surveillance situations, it includes an exchangeable lens and delivers clear, sharp images you can count on.
Made for the great outdoors
This IP66-, IP67-, IK10- andNEMA 4X-rated camera can handle temperatures from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). A front heater ensures the lens is free of ice and fog. Plus, with barrel distortion correction and defogging functionality, it delivers clear, sharp images.AXIS P13 Weathershield Extension Ais also available for extreme protection against snow or rain, and to prevent reflections. With electronic image stabilization, this robust camera ensures stable images despite vibration. Scene profiles can be automatically optimized to suit specific scenarios. Furthermore, with PoE and redundant DC power, you get flexible installation, and your data is safeguarded in the event of a power outage.
More light or less
With an exchangeable lens and i-CS support, you can quickly and easily change the lens, making this camera ideal for various surveillance situations. Use our lens calculator to select a lens that meets your specific needs. This box camera offers excellent image quality in 4K. Lightfinder 2.0 andForensic WDRensure true colors and great detail in challenging light or near darkness. And it offersP-Irisfor images with better contrast, clarity, resolution, and depth of field. Additionally,OptimizedIRenables surveillance in total darkness up to 50 m (164 ft). And, with shock detection and a tampering alarm, you'll be informed if there are any attempts to interfere with the camera.
Secure and powerful
AXIS P1388-LE offersAxis Edge Vault, a hardware-basedcybersecurityplatform that safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. Built on an Axis system-on-chip, it includes adeep learning processing unit (DLPU)so you can run advanced features and powerful analytics on the edge. For instance,AXIS Object Analyticscan detect and classify humans, vehicles, and types of vehicles. This DLPU also ensures improved processing and storage capabilities so you can collect and analyze even more data than before. Plus, it delivers valuablemetadatafacilitating fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video.
Wide Dynamic Range - WDR
For maximum forensic value and usability in scenes with both very bright and very dark areas.
Lightfinder
Capture color images in low-light conditions.
Zipstream
Save bandwidth and space without sacrificing valuable information.
Features
Yes
Impact Protection Rating:
IK10
Indoor/Outdoor:
Outdoor
Features:
Day/Night
Video Management System
Wide Dynamic Range
Multi-view Stream
PTZ
SD Card Local Storage
Motion Detection
Electronic Image Stabilization
Audio Detection
Gain Control
Built-in IR LED
Ingress Protection Rating:
IP66
IP67
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 25.50 W |
| Input Voltage |
|
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Box |
| Weight (Approximate) | 5.42 lb |
| Mount Type | Wall Mount |
| Product Color | White |
| Durability |
|
| Color Family | White |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/1.8" |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | Horizontal field of view: 122°-46° Vertical field of view: 64°-26° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | AXIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Marketing Information | This robust, outdoor camera has a clear deterrent effect. It offers excellent 8 MP image quality even in challenging light conditions. Ideal for various surveillance situations, it includes an exchangeable lens and delivers clear, sharp images you can count on. Made for the great outdoors This IP66-, IP67-, IK10- andNEMA 4X-rated camera can handle temperatures from -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140 °F). A front heater ensures the lens is free of ice and fog. Plus, with barrel distortion correction and defogging functionality, it delivers clear, sharp images.AXIS P13 Weathershield Extension Ais also available for extreme protection against snow or rain, and to prevent reflections. With electronic image stabilization, this robust camera ensures stable images despite vibration. Scene profiles can be automatically optimized to suit specific scenarios. Furthermore, with PoE and redundant DC power, you get flexible installation, and your data is safeguarded in the event of a power outage. More light or less With an exchangeable lens and i-CS support, you can quickly and easily change the lens, making this camera ideal for various surveillance situations. Use our lens calculator to select a lens that meets your specific needs. This box camera offers excellent image quality in 4K. Lightfinder 2.0 andForensic WDRensure true colors and great detail in challenging light or near darkness. And it offersP-Irisfor images with better contrast, clarity, resolution, and depth of field. Additionally,OptimizedIRenables surveillance in total darkness up to 50 m (164 ft). And, with shock detection and a tampering alarm, you'll be informed if there are any attempts to interfere with the camera. Secure and powerful AXIS P1388-LE offersAxis Edge Vault, a hardware-basedcybersecurityplatform that safeguards the device and protects sensitive information from unauthorized access. Built on an Axis system-on-chip, it includes adeep learning processing unit (DLPU)so you can run advanced features and powerful analytics on the edge. For instance,AXIS Object Analyticscan detect and classify humans, vehicles, and types of vehicles. This DLPU also ensures improved processing and storage capabilities so you can collect and analyze even more data than before. Plus, it delivers valuablemetadatafacilitating fast, easy, and efficient forensic search capabilities in live or recorded video. Wide Dynamic Range - WDR For maximum forensic value and usability in scenes with both very bright and very dark areas. Lightfinder Capture color images in low-light conditions. Zipstream Save bandwidth and space without sacrificing valuable information. |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | AXIS P1388-LE Box Camera |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer Part Number | 02738-001 |
| Product Model | P1388-LE |
| Product Series | P13 |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/66500 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| AI-powered | Yes |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | 4K |
| Camera Iris |
|
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 164.04 ft |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.5 |
| Lens Type | Varifocal |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | CS-Mount |
| Maximum Focal Length | 10 mm |
| Optical Zoom | 2.6x |
| Minimum Focal Length | 3.90 mm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 100% |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
Warranty Information