axis
AXIS P5654-E Mk II Outdoor Full HD Network Camera - Color - Dome - White - TAA Compliant (02915-001)
- SKU:
- 20596219
- MPN:
- 02915-001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:46:38 PM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:46:38 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This cost-effective PTZ camera offers great image quality in HDTV 1080p with 21x optical zoom and wide area coverage with 77° field of view. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it provides true colors and great detail in challenging light or near darkness. Including Axis Object Analytics, it can detect and classify people and vehicles- all tailored to specific needs. With IP66, NEMA 4X, and IK10 ratings, this robust and resistant camera can handle temperatures ranging from -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Furthermore, Axis Edge Vault safeguards your device and protects sensitive information from unauthorized access.
Package Contents:
- Camera,
- installation guide,
- smoked dome,
- RJ45 push-pull connector (IP66),
- hard ceiling mount,
- spring clip adapter,
- U-profile adapter pipe
Features
- Camera,
- installation guide,
- smoked dome,
- RJ45 push-pull connector (IP66),
- hard ceiling mount,
- spring clip adapter,
- U-profile adapter pipe
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Impact Protection Rating:
IK10
Indoor/Outdoor:
Outdoor
Features:
Day/Night
Human Detection
Vehicle Detection
Wide Dynamic Range
HTTPS Encryption
Ingress Protection
White Balance
Defog
Privacy Masking
Auto Tracking
Environmental Compliance:
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Ingress Protection Rating:
IP66
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 37 W |
| Input Voltage | 240 V AC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Dome |
| Weight (Approximate) | 5.51 lb |
| Product Color | White |
| Durability | Shock Resistant |
| Color Family | White |
| Diameter | 5.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/2.8" |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Field of View | Horizontal: 77.0°-3.6°, Vertical: 43.1°-2.0° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | AXIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Marketing Information | This cost-effective PTZ camera offers great image quality in HDTV 1080p with 21x optical zoom and wide area coverage with 77° field of view. Thanks to Lightfinder 2.0 and Forensic WDR, it provides true colors and great detail in challenging light or near darkness. Including Axis Object Analytics, it can detect and classify people and vehicles- all tailored to specific needs. With IP66, NEMA 4X, and IK10 ratings, this robust and resistant camera can handle temperatures ranging from -30 °C to 50 °C (-22 °F to 122 °F). Furthermore, Axis Edge Vault safeguards your device and protects sensitive information from unauthorized access. |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | P56 P5654-E Mk II Network Camera |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer Part Number | 02915-001 |
| Product Model | P5654-E Mk II |
| Product Series | P56 |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/66500 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| HD Recording | Yes |
| Recording Formats | Full HD |
| Camera Iris | Auto |
| Night Vision | Yes |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/4.5 |
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Aperture | f/1.6 |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 84.60 mm |
| Optical Zoom | 21x |
| Minimum Focal Length | 4 mm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Humidity | 95% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Operating Temperature | -22°F (-30°C) |
Warranty Information