axis
AXIS Q9227-SLV 5 Megapixel Indoor/Outdoor Network Camera - Color - Dome - White - TAA Compliant (03139-001)
- SKU:
- 21481594
- MPN:
- 03139-001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:44:50 PM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:44:50 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This compact and robust ligature-resistant (anti-ligature) camera delivers outstanding 5 MP image quality. It's preinstalled with AI-powered video and audio analytics, and a hidden speaker and microphone for two-way communication. Ideal in high-security installations, it includes 940nm invisible IR illumination for unobtrusive surveillance in total darkness, and a white LED for details in color. AXIS Live Privacy Shield ensure privacy is always safeguarded. This robust IP66-, IP6K9K-, and IP69-rated camera is easy to clean and can withstand tough conditions. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and offers FIPS 140-3 Level 3 certified secure key storage and operations.
- Compact, IK11-rated, anti-ligature design
- Built-in speaker and microphone
- AI-powered audio and video analytics
- Easy to install and clean
- Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault
Package Contents:
- Q9227-SLV Corner Camera
- Installation Guide
- Terminal Block Connector
- Connector Guard
- Cable Gaskets
- Owner Authentication Key
Features
- Q9227-SLV Corner Camera
- Installation Guide
- Terminal Block Connector
- Connector Guard
- Cable Gaskets
- Owner Authentication Key
TAA Compliant:
Yes
Impact Protection Rating:
IK11
Indoor/Outdoor:
Indoor/Outdoor
Features:
Built-in Speaker
Built-in Microphone
Wide Dynamic Range
2D Noise Reduction
3D Noise Reduction
White Balance
Day/Night
Defog
Audio Detection
Motion Detection
Tampering Alarm
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Ingress Protection Rating:
IP66
IP6K9K
IP69
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 12.90 W |
| Power Source Type | PoE |
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Form Factor | Dome |
| Weight (Approximate) | 3.84 lb |
| Product Color | White |
| Durability | Impact Resistant |
| Color Family | White |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/1.7" |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Field of View | Horizontal field of view: 115° Vertical field of view: 89.2° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | AXIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Marketing Information | This compact and robust ligature-resistant (anti-ligature) camera delivers outstanding 5 MP image quality. It's preinstalled with AI-powered video and audio analytics, and a hidden speaker and microphone for two-way communication. Ideal in high-security installations, it includes 940nm invisible IR illumination for unobtrusive surveillance in total darkness, and a white LED for details in color. AXIS Live Privacy Shield ensure privacy is always safeguarded. This robust IP66-, IP6K9K-, and IP69-rated camera is easy to clean and can withstand tough conditions. Furthermore, Axis Edge Vault, a hardware-based cybersecurity platform, safeguards the device and offers FIPS 140-3 Level 3 certified secure key storage and operations. Compact, IK11-rated, anti-ligature design Built-in speaker and microphone AI-powered audio and video analytics Easy to install and clean Built-in cybersecurity with Axis Edge Vault |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | Q9227-SLV Corner Camera |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer Part Number | 03139-001 |
| Product Model | Q9227-SLV |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/66500 Second |
| Longest Shutter Speed | 2 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| AI-powered | Yes |
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | Fixed |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Night Vision Distance | 32.81 ft |
| Languages Support |
|
| Storage | |
| Internal Memory | 2 GB |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 2880 x 2160 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Lens Type | Fixed |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | M14 |
| Maximum Focal Length | 3.70 mm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
| Audio Support | Yes |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Maximum Operating Humidity (Non-condensing) | 85% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Minimum Operating Humidity (Non-condensing) | 10% |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
Warranty Information