axis
AXIS Q9307-LV 5 Megapixel Indoor Network Camera - Color - Dome - White (02487-001)
- SKU:
- 20729468
- MPN:
- 02487-001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our SC warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:19:17 AM PST
- Stock Update:
- 05/23/2026 05:19:17 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
All-in-one audio-visual monitoring device:
This all-in-one device combines sharp video, audio, actionable analytics, and LED indicators. With four built-in microphones and a built-in speaker, it supports two-way communication. It comes with coughing fit and stressed voice analytics adding an extra audible dimension to active incident management. AXIS Live Privacy Shield lets you remotely monitor activities while safeguarding privacy. And the LED indicators clearly show when the camera is recording or when audio is being used. This vandal-resistant, IK08-rated camera withstands daily wipe-downs with chemical detergents. Plus, with just one device to install, it offers cost-efficient one-drop installation.
- 5 MP video with two-way audio
- Preinstalled audio and video analytics
- Remote monitoring while safeguarding privacy
- Withstands chemical wipe-downs
- Cost-efficient all-in-one device
Features
IK08
Indoor/Outdoor:
Indoor
Features:
Audio Detection
Smart Object Detection
Motion Detection
Tampering Alarm
Voice Detection
Day/Night
Multi-view Stream
Video Management System
Wide Dynamic Range
Noise Reduction
Vehicle Detection
Human Detection
Built-in Microphone
Ingress Protection Rating:
IP44
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 25.50 W |
| Input Voltage | 12 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Dome |
| Weight (Approximate) | 2.76 lb |
| Mount Type |
|
| Product Color | White |
| Durability |
|
| Color Family | White |
| Display & Graphics | |
| Image Sensor Size | 1/2.7" |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Field of View | Horizontal field of view: 104°-40°/Vertical field of view: 74°-29° |
| Color Supported | Color |
| General Information | |
| Brand Name | AXIS |
| Manufacturer Website Address | http://www.axis.com |
| Marketing Information | All-in-one audio-visual monitoring device: This all-in-one device combines sharp video, audio, actionable analytics, and LED indicators. With four built-in microphones and a built-in speaker, it supports two-way communication. It comes with coughing fit and stressed voice analytics adding an extra audible dimension to active incident management. AXIS Live Privacy Shield lets you remotely monitor activities while safeguarding privacy. And the LED indicators clearly show when the camera is recording or when audio is being used. This vandal-resistant, IK08-rated camera withstands daily wipe-downs with chemical detergents. Plus, with just one device to install, it offers cost-efficient one-drop installation. 5 MP video with two-way audio Preinstalled audio and video analytics Remote monitoring while safeguarding privacy Withstands chemical wipe-downs Cost-efficient all-in-one device |
| Product Type | Network Camera |
| Product Name | Q9307-LV Dome Camera |
| Manufacturer | Axis Communications |
| Manufacturer Part Number | 02487-001 |
| Product Model | Q9307-LV |
| Exposure | |
| Shortest Shutter Speed | 1/33500 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Technical Information | |
| Night Vision Type | Infrared |
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | P-iris |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Storage | |
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Video | |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Video Formats |
|
| Lens | |
| Maximum Aperture | f/1.3 |
| Lens Type | Varifocal |
| Lens Included | Yes |
| Maximum Focal Length | 8 mm |
| Optical Zoom | 2.7x |
| Minimum Focal Length | 3 mm |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
Warranty Information