B&C 21SW115-4 21" Sub Neo 4 Ohm 4.5" Vc
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
21sw115-4
Availability:
Usually ships in 1-2 business days
This item is brand-new, factory sealed.
* 3400 W continuous program power capacity .
: 116 mm (4.5 in) split winding copper voice coil .
: 33 - 1000 Hz response .
: 97 dB sensitivity .
: 60 mm peak-to-peak excursion before damage .
: Neodymium magnet allows a very high force factor and linear excursion .
: Double silicone spider with optimized compliance .
: Ventilated voice coil gap for reduced power compression.
: Aluminium demodulating ring for very low distortion
* Nominal Diameter: 530 mm (21.0 in)
* Nominal Impedance: 4 Ohms
* Minimum Impedance: 4.2 Ohms
* Nominal Power Handling: -see notes: 11700 W
* Continuous Power Handling: -see notes: 23400 W
* Sensitivity: -see notes: 397.0 dB
* Frequency Range: 33 - 1000 Hz
* Voice Coil Diameter: 116 mm (4.5 in)
* Winding Material: Copper
* Former Material: Glass Fibre
* Winding Depth: 34.0 mm (1.34 in)
* Magnetic Gap Depth: 14.0 mm (0.55 in)
* Flux Density: 1.15 T
* Surround Shape: Triple Roll
* Cone Shape: Radial
* Magnet Material: Neodymium Inside Slug
* Spider: Double Silicone
* Pole Design: T-Pole
* Woofer Cone Treatment: TWP Waterproof Both Sides
* Recommended Enclosure: 250.0 dm 3 (8.83 ft 3)
* Recommended Tuning: 32 Hz
* Parameters -see notes: 4
* Resonance Frequency: 33 Hz
* Re: 3.6 O
* Qes: 0.37
* Qms: 7.7
* Qts: 0.36
* Vas: 278.0 dm 3 (9.7 ft 3)
* Sd: 1680.0 cm 2 (260.4 in 2)
* 0: 2.6 %
* Xmax: +/- 14.0 mm
* Xvar: +/- 15.0 mm
* Mms: 335.0 g
* Bl: 24.8 Txm
* Le: 1.7 mH
* EBP: 89 Hz
* Mounting and Shipping Info
* Overall Diameter: 547 mm (21.5 in)
* Bolt Circle Diameter: 527 mm (20.7 in)
* Baffle Cutout Diameter: 503.0 mm (19.8 in)
* Depth: 249 mm (9.8 in)
* Flange and Gasket Thickness: 14 mm (0.53 in)
* Air Volume Occupied by Horn: 15.0 dm 3 (0.53 ft 3)
* Net Weight: 14.0 kg (30.8 lb)
* Shipping Units: 1
* Shipping Weight: 16.3 kg (35.94 lb)
* Shipping Box: 570x570x320 mm (22.44x22.44x12.60 in)
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews