(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
621-vup-mc-120-dv
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our FL warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/12/2026 10:34:32 PM PST
Stock Update:
05/12/2026 10:34:32 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount Dual Vee Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: 621-120-DV Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
621-120-DV Alternator: 120A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, Dual Deep Vee Pulley, Isolated Ground
1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines
2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines