Fellowes
Bankers Box 12602 Floor Mount For Storage Box - Metal - Charcoal (FEL12602)
- SKU:
- 18068286
- MPN:
- fel-12602
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MI, MN, MO, NC, NJ, NY, OH, OK, TX, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 09:24:40 PM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 09:24:40 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Protects files by raising them 2 1/2 above floor level. Helps prevent damage from kicks, cleaning equipment and moisture. File Box Accessory Type: Base; For Use With: Bankers Box 00511; Inner Width: 13.88; Inner Height: 25.38.Global Product Type:File Box Accessories-File Box Nesting Shells & Trays
Features
Assembly Required:
No
No
United States
No
Compatibility:
Fellowes Bankers Box High-Stak Storage Drawers Letter:
- 00451
- 00511
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Weight (Approximate) | 3.56 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 2.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 13.88" |
| Depth | 25.38" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Protect your files by raising them 2" above floor level. Metal base helps prevent damage from kicks, cleaning equipment and moisture. Base is designed for use with Fellowes letter-size Bankers Box StaxOnSteel Storage Drawers that offer maximum strength for your letter-size files. More from the Manufacturer |
| Product Type | Base |
| Product Name | Metal Base File Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 12602 |
| Product Model | 12602 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box 12602 Floor Mount For Storage Box - Metal - Charcoal (FEL12602)
$53.62