Fellowes
Bankers Box 6 Shelf Organizer - Desktop - 18" Height X 12" Width X 13.3" Depth - 6 Compartment[s] - Corrugated Paper - Purple (FEL3381201)
- SKU:
- 18225170
- MPN:
- fel-3381201
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:08:35 PM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:08:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stores, protects, and organizes. Perfect for printouts, reading materials, assignments, and art supplies in the classroom. Sturdy multi-layer construction plus easy assembly. Literature Sorter Type: Open Front; Number of Compartments: 6; Color(s): Purple; Color Family: Purple.Shell; Dividers; Channels; Instructions
Global Product Type:Classroom Literature Sorters
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Yes
50%
Yes
United States
60%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Additional Information:
Internal Dimension: 2.63 x 11.00 x 13.00
Assembly Required:
Yes
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Corrugated Paper |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Product Color | Purple |
| Height | 18" |
| Color Family | Purple |
| Width | 11.88" |
| Depth | 13.25" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | The Bankers Box 6-Shelf Organizer stores, protects and organizes printouts, art supplies, reading materials and assignments in the classroom. Design features a sturdy multilayer construction and easy assembly. Organizer is made with a high percentage of recycled content. |
| Product Type | Desk Shelf |
| Product Name | 6-Compartment Shelf Organizer |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 3381201 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Compartment Width | 11" |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 13" |
| Compartment Height | 2.63" |
| Features | Sturdy |
| Total Number of Compartments | 6 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box 6 Shelf Organizer - Desktop - 18" Height X 12" Width X 13.3" Depth - 6 Compartment[s] - Corrugated Paper - Purple (FEL3381201)
$41.91