Fellowes
Bankers Box Data-pak - 11" X 14 7/8" Computer Paper - Taa Compliant - Stackable - Heavy Duty - 13" Height X 13.8" Width X 17.8" Depth External Dimensions - White, Blue - Document (FEL00648)
- SKU:
- 18225074
- MPN:
- fel-00648
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $167.00 each 167 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ideal for stacking and storing computer printout binders. Heavy-duty, triple-end, double-side, double-bottom construction withstands the weight of heavy bound computer printouts. FastFold quick and easy assembly. Reinforced tear-resistant handles make box comfortable to carry. Deep, locking, lift-off lid stays in place for secure file storage. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: FastFold Quick & Easy Assembly; Strength: Heavy-Duty; File Size Format: Letter.Box Type:Stackable File Storage
Features
Certifications & Standards:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.25 lb |
| Product Color |
|
| Height | 13" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 13.8" |
| Depth | 17.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Heavy-Duty Data-Pak storage boxes are built for archiving and high-volume document management. With stacking strength rated up to 850lbs, these cardboard file boxes with lids are engineered to protect your computer printout binders in tightly packed storage rooms. Reinforced handles and rugged construction make them easy to carry and dependable under pressure. Ideal for those who need long-term storage that won't buckle or break, these boxes deliver unmatched durability and professional-grade performance. Made in the en_USA with 60% recycled materials, they combine strength, sen_UStainability, and smart design. Box inside dimensions: 12.5 x 12.75 x 16 Inches. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | DataPak Storage Box 14-7/8" x 11 |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00648 |
| Product Model | 00648 |
| Product Line | Data-Pak |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12.75" |
| Stacking Strength | 850 lb |
| Case Style | Box |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | Document |
| Compartment Depth | 16" |
| Compartment Height | 12.50" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Data-pak - 11" X 14 7/8" Computer Paper - Taa Compliant - Stackable - Heavy Duty - 13" Height X 13.8" Width X 17.8" Depth External Dimensions - White, Blue - Document (FEL00648)
$191.33