Fellowes
Bankers Box Easylift - Letter/letter - Taa Compliant - 400 Lb - Stackable - 10.5" Height X 12.8" Width X 13.3" Depth External Dimensions - Blue, White - File (FEL0006301)
- SKU:
- 18245967
- MPN:
- fel-0006301
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:31:30 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 28 or above | and pay only $41.10 each 41.1 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:31:30 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Letter/letter size box is 20% lighter than a standard letter/legal box when full. So compact, its easy to transport - so lightweight, its easy to carry. Lift-off lid ships attached to prevent lid loss, then tears off for use. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: Basic Set-Up; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Letter.Box Type:Stackable File Storage
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 15.20 oz |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.8" |
| Depth | 13.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Basic-duty storage box with liftoff lid is designed for light-use and frequent access to your letter-size files. Small size eliminates heavy lifting and uses less space in your office, home or trunk. The storage box is 20 percent lighter when full than a standard storage box. Box offers a 400 lb. stacking weight (evenly distributed) and double-bottom, double-end, single-side construction. Liftoff lid comes attached to prevent loss and then tears off for use. Storage box contains a high percentage of recycled material. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Easylift File Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0006301 |
| Product Line | Easylift |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Weight Capacity | 400 lb |
| Stacking Strength | 400 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 12" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Easylift - Letter/letter - Taa Compliant - 400 Lb - Stackable - 10.5" Height X 12.8" Width X 13.3" Depth External Dimensions - Blue, White - File (FEL0006301)
$56.88