Fellowes
Bankers Box Liberty Check And Form Boxes - Taa Compliant - Stackable - Light Duty - 6.4" Height X 9" Width X 24" Depth External Dimensions - Fiberboard - White - Check, Voucher Slip, File, (FEL00006)
- SKU:
- 18225040
- MPN:
- fel-00006
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:25:22 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $174.90 each 174.9 |
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:25:22 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
String & button secure closurekeeps checks and forms in place, even if box is overturned. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: Basic Set-Up; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Small.(24) Strings
Box Type:Stackable File Storage
Features
Certifications & Standards:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Additional Information:
Box Wall Construction: triple end, single side, single bottom
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 13.12 oz |
| Product Color |
|
| Height | 6.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Exterior Material | Fiberboard |
| Width | 9" |
| Depth | 24" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Strong, durable storage boxes are designed for frequent access and maximum stackability. Maximum security box with string-and-button closure keeps your check-size files secure, even if box is overturned. Reinforced plastic handle makes it easy to pull box off shelving. Storage boxes offer easy one-step FastFold setup. Stacking weight is 500 lb. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Liberty Check and Form Boxes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00006 |
| Product Model | 00006 |
| Product Line | Liberty |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 9" |
| Stacking Strength | 500 lb |
| Case Style | Box |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 23.25" |
| Compartment Height | 5.75" |
| Features |
|
| Closure Type | String/Button Tie |
| Strength | Light Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Liberty Check And Form Boxes - Taa Compliant - Stackable - Light Duty - 6.4" Height X 9" Width X 24" Depth External Dimensions - Fiberboard - White - Check, Voucher Slip, File, (FEL00006)
$217.04