Fellowes
Bankers Box Presto - 24" Letter - Taa Compliant - 750 Lb - Stackable - Heavy Duty - 10.5" Height X 13" Width X 25.4" Depth External Dimensions - Blue, White - Document (FEL0063101)
- SKU:
- 18093715
- MPN:
- fel-0063101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 02:29:06 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 13 or above | and pay only $92.37 each 92.37 |
- Stock Update:
- 04/24/2026 02:29:06 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Presto instant assembly - just push corners together and the box is ready for use! Heavy-duty, double end, double side, double bottom construction for stacking. Reinforced, tear-resistant handles make box comfortable to carry. Deep, locking lift-off lid stays in place for secure file storage. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: Presto Instant Assembly; Strength: Heavy-Duty; File Size Format: Letter.(12) Lids
Box Type:Stackable File Storage
Features
Certifications & Standards:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 13" |
| Depth | 25.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Presto Heavy-Duty file storage boxes are built for archiving and high-volume document management. With stacking strength rated up to 750lbs, these cardboard file boxes with lids are engineered to protect your letter-size files even in tightly packed storage rooms. Reinforced handles and rugged construction make them easy to carry and dependable under pressure. Ideal for those who need long-term storage that won't buckle or break, these boxes deliver unmatched durability and professional-grade performance. Made in the en_USA with 60% recycled materials, they combine strength, sen_UStainability, and smart design. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Presto File Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0063101 |
| Product Model | 0063101 |
| Product Line | Presto |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Case Style | Box |
| Compartment Height | 10" |
| Handle | Yes |
| Weight Capacity | 750 lb |
| Stacking Strength | 750 lb |
| Media Size Supported | Letter |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 24" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Presto - 24" Letter - Taa Compliant - 750 Lb - Stackable - Heavy Duty - 10.5" Height X 13" Width X 25.4" Depth External Dimensions - Blue, White - Document (FEL0063101)
$135.84