Fellowes
Bankers Box® Smoothmove™ Kitchen Moving Kit, Includes: 1 Box, Dividers, 40ft. Foam, 12"h X 12.25"w X 18.5"d [7712302] 1059854349 1 1 2 Bankers Box® Smoothmove™ (fel-7710302)
- SKU:
- 18105754
- MPN:
- fel-7710302
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MO, NC, NH, NJ, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 10:51:33 AM PST
- Stock Update:
- 04/28/2026 10:51:33 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Bankers Box SmoothMove Kitchen Moving Kit features Maximum strength design to protect your most fragile kitchen items, including china, crystal, stemware, and glassware. The kit includes 24 divider pieces for glasses and stemware and 40 ft. of foam for cushioning all delicate items. Perforated dividers make for easy, customizable packing. The kit features FastFold quick and easy to assembly with no tape required. The deep locking lift-off lid maintains secure closure and the triple end, double side and double bottom construction provides durable protection. The labeling area on the box designates the contents inside to keep your move organized. Moving KitContains one medium (18.5 x 12.25 x 12) box, 24 dividers and one 40 ft roll of foam. Box/Tube: Moving Box Kit; Box/Tube Design: Half Slotted Container (HSC); Size Type: Medium; Length: 18.5.(1) Medium Box with Locking-Tab Lid; (24) Box Dividers; (1) 40 ft Roll of Foam
Box/Tube:Moving Box Kit
Features
Package Contents:
Yes
Yes
United States
- SmoothMove Storage Case
- 24 x Divider Pieces
- 40 ft. of Foam
Assembly Required:
Yes
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 lb |
| Product Color | Kraft |
| Height | 12.4" |
| Color Family | Brown |
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Width | 13.1" |
| Depth | 20.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Kitchen moving kit features divider pieces that separate your glasses and stemware for safe, customizable packing. 40' of protective foam offer extra cushioning for your most fragile items. Deep-locking, liftoff lid maintains a secure closure to keep your contents safe. Label area on the box designates the contents to keep your move organized. FastFold design does not require tape for quick, simple assembly. Kitchen moving kit is perfect for china, crystals, glassware and more. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | SmoothMove Kitchen Moving Kit |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7710302 |
| Product Line | SmoothMove |
| Packaged Quantity | 1 Carton |
| Product Information | |
| Wall Construction | Triple End/Double Side/Double Bottom |
| Compartment Width | 12.25" |
| Stacking Strength | 850 lb |
| Case Style | Box |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 18.50" |
| Compartment Height | 12" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box® Smoothmove™ Kitchen Moving Kit, Includes: 1 Box, Dividers, 40ft. Foam, 12"h X 12.25"w X 18.5"d [7712302] 1059854349 1 1 2 Bankers Box® Smoothmove™ (fel-7710302)
$43.65