Fellowes
Bankers Box SmoothMove Maximum Strength Moving Boxes (fel-7710201)
- SKU:
- 18105756
- MPN:
- fel-7710201
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, MD, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:38:41 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 09:38:41 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Maximum strength design provides extra protection for all fragile china, antiques, and other delicate items, while also providing added durability for heavier household items. The deep locking lift-off lid maintains secure closure and triple end, double side and double bottom construction provides durable protection. Reinforced, tear-resistant handles for comfortable carrying. Labeling area on box designates contents inside to keep your move organized. The boxes also easily break down and fold flat for reuse on your next move. Box/Tube: Moving Box; Box/Tube Design: Half Slotted Container (HSC); Size Type: Small; Length: 15.(8) Locking-Tab Lift-Off Lids (One Lid/Box)
Box/Tube:Moving Box
Features
Assembly Required:
Yes
75%
Yes
United States
85%
Yes
Post-consumer-waste%:
75%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
85%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.67 lb |
| Product Color | Kraft |
| Height | 10.4" |
| Color Family | Brown |
| Exterior Material | Corrugated Paper |
| Width | 12.8" |
| Depth | 16.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Moving box features a maximum strength design to provide extra protection for fragile and delicate items while also providing added durability for heavier household items. Deep-locking, liftoff lid maintains a secure closure to keep your contents safe. Reinforced, tear-resistant handles allow you to comfortably transport the box. Label area on the box designates the contents to keep your move organized. FastFold design does not require tape for quick, simple assembly. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | SmoothMove Maximum Strength Moving Boxes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7710201 |
| Product Line | SmoothMove |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Information | |
| Wall Construction | Triple End/Double Side/Double Bottom |
| Compartment Width | 12" |
| Stacking Strength | 800 lb |
| Case Style | Box |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | Fragile Product |
| Compartment Depth | 15" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box SmoothMove Maximum Strength Moving Boxes (fel-7710201)
$63.25