Fellowes
Bankers Box Stor/drawer Steel Plus - Card - Taa Compliant - Stackable - Medium Duty - 6.5" Height X 10.5" Width X 25.3" Depth External Dimensions - Steel - Blue, White - Card (FEL00306)
- SKU:
- 18095110
- MPN:
- fel-00306
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, GA, MI, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:35:15 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $443.35 each 443.35 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 08:35:15 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Drawers stack five highthe higher the drawer system stacks, the more space, time and money you save. Heavy wire frame provides strength and stability. Four-layer drawer front and back panel construction holds up to daily usage. Includes removable rails for hanging files. Reinforced plastic handle for easy drawer access. Box Type: File Storage; Strength: Heavy-Duty; File Size Format: Letter; Width: 10.5.Box Type:File Storage
Features
Certifications & Standards:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Additional Information:
Card size: 5" X 8"
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.92 lb |
| Product Color |
|
| Height | 6.5" |
| Color Family | Dual Color |
| Exterior Material |
|
| Width | 10.5" |
| Depth | 25.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Medium-duty drawers offer rugged storage for occasional file reference. Drawers stack five units high to save floor space. Thick, four-layer front and back panel construction of drawers withstand moderate daily usage. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Stor/Drawer Steel Plus storage drawers include removable rails for hanging files. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Stor/Drawer Steel Plus Card Storage Drawer |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00306 |
| Product Line | Stor/Drawer Steel Plus |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 9.25" |
| Case Style | Drawer |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | Card |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Compartment Height | 5.63" |
| Features |
|
| Stacking Height | 5 Unit |
| Strength | Medium Duty |
| Handle | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Stor/drawer Steel Plus - Card - Taa Compliant - Stackable - Medium Duty - 6.5" Height X 10.5" Width X 25.3" Depth External Dimensions - Steel - Blue, White - Card (FEL00306)
$481.25