Fellowes
Bankers Box® Stor/File™ - Letter/Legal (fel0002501)
- SKU:
- 18225051
- MPN:
- fel0002501
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:58:01 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 34 or above | and pay only $33.96 each 33.96 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:58:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
String & button closure keeps contents secure even if box is overturned. FastFold quick and easy assembly. Medium-duty stacking strength for use with or without shelving. Plastic handle for easy access to records. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: FastFold Quick & Easy Assembly; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Letter/Legal.(8) Strings
Box Type:Stackable File Storage
Features
Assembly Required:
No
50%
Yes
United States
60%
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1 lb |
| Product Color |
|
| Height | 11" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 16" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box features a string-and-button closure to keep contents secure even if box is overturned. Use to store letter-size and legal-size folders. FastFold allows quick, easy assembly. Medium-duty stacking strength allows you to store the box with or without shelving. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | String/Button Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0002501 |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Stacking Strength | 550 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 15.50" |
| Compartment Height | 10.25" |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Strength | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box® Stor/File™ - Letter/Legal (fel0002501)
$48.89