Fellowes
Bankers Box Stor/file - Letter/legal, Lift-off Lid - 450 Lb - Stackable - Light Duty - 10.5" Height X 12.5" Width X 16.3" Depth External Dimensions - White - File (FEL00703)
- SKU:
- 18225086
- MPN:
- fel-00703
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:47 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 25 or above | and pay only $45.58 each 45.58 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:47 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lift-off lid ships attached to prevent lid loss, then tears off for use. Light-duty, basic set-up construction for moderate stacking or use with shelving. Value PackStock up and save! Box Type: Stackable File Storage; Box Style: Basic Set-Up; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Letter/Legal.(12) Lids
Box Type:Stackable File Storage
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Yes
No
50%
Yes
United States
60%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.5" |
| Width | 12.5" |
| Depth | 16.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Basic Duty file storage boxes are the ideal solution for budget-friendly document organization. Designed for standard office tasks, these cardboard file boxes with lids offer dependable storage for letter and legal-size paperwork. With easy-to-assemble construction and lift-off lids, they're perfect for archiving, seasonal file rotation, and short-term projects. Built with 60% recycled materials, they support sen_UStainability while helping professionals stay organized. Whether you're clearing out a desk, prepping for tax season, or storing inactive files, these storage file boxes deliver simplicity and value in one compact package. Box inside dimensions: 12 x 10 x 15 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00703 |
| Packaged Quantity | 12 Pack |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Weight Capacity | 450 lb |
| Stacking Strength | 450 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 15" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Light Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Stor/file - Letter/legal, Lift-off Lid - 450 Lb - Stackable - Light Duty - 10.5" Height X 12.5" Width X 16.3" Depth External Dimensions - White - File (FEL00703)
$60.45