Fellowes
Bankers Box Stor/file - Letter/legal, String & Button - Stackable - Heavy Duty - 11" Height X 12.3" Width X 16" Depth External Dimensions - Fiberboard - White, Blue - File (FEL00025)
- SKU:
- 18225050
- MPN:
- fel-00025
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 02:41:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 13 or above | and pay only $87.31 each 87.31 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 02:41:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
String & button closure keeps contents secure even if box is overturned. FastFold quick and easy assembly. Medium-duty stacking strength for use with or without shelving. Plastic handle for easy access to records. Box Type: Stackable File Storage; Box Style: FastFold Quick & Easy Assembly; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Letter/Legal.(24) Strings
Box Type:Stackable File Storage
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Product Color |
|
| Height | 11" |
| Color Family | Dual Color |
| Exterior Material |
|
| Width | 12.3" |
| Depth | 16" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box String & Button File Storage Boxes are the trusted choice for secure, stackable document storage in offices, homes, and classrooms. The durable string and button closure keeps contents protected, while FastFold® assembly means your file boxes are ready in seconds-no tape required. Built with medium-duty strength, these cardboard file boxes with lids are perfect for stacking and organizing letter/legal-size documents. Reinforced handles make transport easy, and the collapsible, reusable design saves space when not in use. Made in the USA with up to 60% recycled content, these file storage boxes are an eco-friendly, professional solution for all your document organizer needs. Whether you need a file storage box for office supplies, a document organizer for home records, or a stackable file box for seasonal paperwork, Bankers Box delivers the durability and convenience you expect. Use as file boxes with lids for documents and files, storage boxes for moving, or as a collapsible file organizer box for flexible, reusable storage. Trusted by professionals for over 100 years. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | STOR/FILE Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00025 |
| Product Model | 00025 |
| Product Line | Stor/File |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Case Style | Box |
| Compartment Height | 10.25" |
| Handle | Yes |
| Wall Construction | Double End/Single Side/Double Bottom |
| Stacking Strength | 550 lb |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 15.50" |
| Features |
|
| Closure Type | String/Button Tie |
| Strength | Medium Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Stor/file - Letter/legal, String & Button - Stackable - Heavy Duty - 11" Height X 12.3" Width X 16" Depth External Dimensions - Fiberboard - White, Blue - File (FEL00025)
$105.38