Fellowes
Bankers Box Stor/file - Letter, Lift-off Lid - Taa Compliant - Stackable - Medium Duty - 10.3" Height X 12.9" Width X 25.4" Depth External Dimensions - White - File (FEL00701)
- SKU:
- 18225079
- MPN:
- fel-00701
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 13 or above | and pay only $86.50 each 86.5 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Double-end, 1 1/2-side, double-bottom construction. Medium-duty for use with or without shelving. FastFold quick and easy assembly. Deep, locking lift-off lid stays in place for secure file storage. Rolled edges add strength and prevent paper cuts. Value PackStock up and save! Box Type: Stackable File Storage; Box Style: FastFold Quick & Easy Assembly; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Letter.(12) Lids
Box Type:Stackable File Storage
Features
Certifications & Standards:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.11 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.3" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.9" |
| Depth | 25.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Medium-Duty file storage boxes strike the perfect balance between durability and convenience. Designed for moderate stacking and frequent access, these cardboard file boxes with lids are ideal for storing both letter-size folders in active office environments. Reinforced hand holes make lifting and transporting easy, while the sturdy build ensures reliable protection for your documents. Whether you're managing client files, rotating quarterly paperwork, or organizing shared office storage, these boxes offer a professional-grade solution that's built to last. Made with 60% recycled content, they're a smart, eco-conscioen_US choice for ben_USy professionals. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | STOR/FILE Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00701 |
| Product Model | 00701 |
| Product Line | Stor/File |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Stacking Strength | 650 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 24" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Medium Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Stor/file - Letter, Lift-off Lid - Taa Compliant - Stackable - Medium Duty - 10.3" Height X 12.9" Width X 25.4" Depth External Dimensions - White - File (FEL00701)
$106.57