Fellowes
Bankers Box Stor/File Medium-Duty Storage Boxes - FastFold (fel-0070104)
- SKU:
- 18102100
- MPN:
- fel-0070104
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:31:48 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 31 or above | and pay only $36.69 each 36.69 |
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:31:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Medium-duty storage boxes with lids offer 30 percent greater stacking strength than other brands. Ideal for storage with or without shelving. FastFold One Step Set-up makes box assembly fast and easy. The 35 percent deeper lift-off lid stays in place to secure box contents. Smooth, rolled box edges add strength and help prevent paper cuts. Built for moderate use and high stacking needs. Ideal for occasional access needs. Stack up to five units high. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of box is 650 lb.Features
Additional Information:
Wall Construction: 1 1/2 side (rolled over edge)
No
50%
Yes
United States
60%
Wall Construction: 1 1/2 side (rolled over edge)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.11 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.3" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.9" |
| Depth | 25.4" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Medium-Duty file storage boxes strike the perfect balance between durability and convenience. Designed for moderate stacking and frequent access, these cardboard file boxes with lids are ideal for storing both letter-size folders in active office environments. Reinforced hand holes make lifting and transporting easy, while the sturdy build ensures reliable protection for your documents. Whether you're managing client files, rotating quarterly paperwork, or organizing shared office storage, these boxes offer a professional-grade solution that's built to last. Made with 60% recycled content, they're a smart, eco-conscioen_US choice for ben_USy professionals. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | STOR/FILE 701 Medium-duty Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0070104 |
| Product Line | Stor/File |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Weight Capacity | 650 lb |
| Stacking Strength | 650 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 24" |
| Compartment Height | 10" |
| Features | Reinforced Handle |
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Medium Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box Stor/File Medium-Duty Storage Boxes - FastFold (fel-0070104)
$52.44