Fellowes
Bankers Box X-ray Box - Taa Compliant - Heavy Duty - 15.8" Height X 5.3" Width X 19.8" Depth External Dimensions - White - Document (FEL00650)
- SKU:
- 18225075
- MPN:
- fel-00650
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MN, MO, NC, NY, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:41:35 AM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:41:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Shields sensitive x-ray film from dust and dirt. Supports the weight of standard 14 x 17.5 film jackets. Secure tab lock closure prevents film jackets from sliding out. Box Type: Film Storage; Box Style: Basic Set-Up; Strength: Medium-Duty; File Size Format: Large.Box Type:Film Storage
Features
Certifications & Standards:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Product Color |
|
| Height | 15.7" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 5.3" |
| Depth | 19.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Heavy-duty box supports the weight of standard 14" x 17-1/2" film jackets (sold separately) to shield sensitive x-ray film from dust and dirt. Secure tab lock closure prevents film jackets from sliding out of box. Sturdy handles are placed low for ergonomic lifting. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | X-Ray Film Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00650 |
| Product Line | X-Ray |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 5" |
| Case Style | Box |
| Application/Usage | Document |
| Compartment Depth | 18.75" |
| Compartment Height | 14.88" |
| Features |
|
| Closure Type |
|
| Strength | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Bankers Box X-ray Box - Taa Compliant - Heavy Duty - 15.8" Height X 5.3" Width X 19.8" Depth External Dimensions - White - Document (FEL00650)
$64.97