Belkin
Belkin 20000mAh Power Bank (ena013fqbk)
- SKU:
- 21203637
- MPN:
- ena013fqbk
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 04:22:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $61.38 each 61.38 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $57.99 each 57.99 |
| Buy 5 or above | and pay only $56.51 each 56.51 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 04:22:46 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Batterie externe 20K (30 W) pour Nintendo Switch 2- Optimized for Nintendo Switch 2: Designed to recharge your Switch 2 efficiently
- Extend Playtime: Charge your Nintendo Switch 2 up to 3 times on a single charge
- Rapid Recharging: Enjoy fast charging up to 30W with the built-in USB-C cable
- Multi-Device Charging: Power up to 3 devices simultaneously with 30W total output
- Extended Gaming: Carry this 20K battery for hours of gameplay on the go
- Travel-Friendly Design: Compact and lightweight, perfect for carrying with your Switch
- Ideal for Air Travel: TSA-approved, carry this battery in your carry-on luggage
- Convenient Integrated Cable: Charge right out of the box with up to 12W via USB-A
- Safety Certified: Belkin SmartProtect ensures safe charging after rigorous testing
- Universal USB-C Compatibility: Compatible with various Power Delivery devices
- Trusted by Millions: Belkin's reliability backed by 1 billion users
- Recycled Materials: Made from 75% recycled material, helping reduce waste
- Bottles Saved: Equivalent to saving 7.2 plastic bottles from landfills
- Belkin Protection: Backed by a 2-year warranty and connected equipment protection
- Package Dimensions: 7 x 4.3 x 1.6 inches
- Item Weight: 15.1 ounces
Features
Application/Usage:
Gaming Device
Gaming Device
Compatibility:
Nintendo Switch 2 Gaming Device
Specs
| Power Description | |
| Output Power | 30 W |
| Battery Information | |
| Battery Capacity | 20000 mAh |
| General Information | |
| Brand Name | Belkin |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Product Type | Power Bank |
| Product Name | 20000mAh Power Bank |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Manufacturer Part Number | ENA013fqBK |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Belkin 20000mAh Power Bank (ena013fqbk)
$66.65