Belkin
Belkin Cat. 6 UTP Bulk Cable (A7J7041000BLU)
- SKU:
- 18128578
- MPN:
- a7j704-1000-blu
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 06:33:16 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $346.71 each 346.71 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 06:33:16 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Belkin CAT6 exceeds requirements of TIA/EIA-568-B.2-1 and ISO/IEC 11801. It is ideal for high-end solutions such as Gigabit Ethernet, 1.2Gbps ATM, and broadband video. This Cable consists of eight stranded 24AWG wires.
Features
Certifications & Standards:
China
EIA/TIA-568
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Blue |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Shipping Width | 3.70" |
| Shipping Height | 1.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Belkin |
| Package Type | Bulk |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Marketing Information | Belkin CAT6 exceeds requirements of TIA/EIA-568-B.2-1 and ISO/IEC 11801. It is ideal for high-end solutions such as Gigabit Ethernet, 1.2Gbps ATM, and broadband video. This Cable consists of eight stranded 24AWG wires. |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | Cat. 6 UTP Bulk Cable |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Manufacturer Part Number | A7J704-1000-BLU |
| Technical Information | |
| Connector on Second End Details | Bare Wire |
| Cable Type | Category 6 |
| Connector on First End Details | Bare Wire |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Cable Length | 1000 ft |
| Conductor | Copper |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Belkin Cat. 6 UTP Bulk Cable (A7J7041000BLU)
$370.03