Belkin
Belkin Connect USB-C 5-in-1 Multiport Hub (avc007fqsgy-v2)
- SKU:
- 21087994
- MPN:
- avc007fqsgy-v2
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:24:12 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $40.69 each 40.69 |
| Buy 3 | and pay only $38.22 each 38.22 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $36.04 each 36.04 |
| Buy 10 - 17 | and pay only $33.80 each 33.8 |
| Buy 18 or above | and pay only $32.30 each 32.3 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:24:12 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Innovative Design | Thoughtfully crafted.
Our seamlessly integrated docks, hubs, and adapters are thoughtfully crafted to elevate your workspace while maintaining a sleek and sophisticated aesthetic. From doubling as a laptop stand to incorporating a built-in power supply for reduced size, our products redefine versatility and style.
Performance | Unmatched performance.
We stay ahead by constantly innovating with the latest tech and listening to consumer feedback. Our rigorous compatibility tests span laptops, tablets, mobile devices, monitors, and peripherals, ensuring smooth integration into your setup.
Safety and Reliability | Safe by design.
With FCC, CE, ETL and UL 60950 power supply safety certification, rest assured your devices are powered with utmost reliability.
We have numerous rounds of prototyping and stress tests which have brought added features such as UV protection and thermal control.
Features
Compatible Devices:
- Apple MacBook
- Chromebooks
- Apple iPad
- Apple iMac
- USB-C Laptops
Brand Compatibility:
Apple
Specs
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Portable |
| Height | 0.60" |
| Width | 1.80" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C port |
| HDMI Version | 2 |
| Host Interface | USB Type C |
| USB Type-A | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| General Information | |
| Brand Name | Belkin |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Marketing Information | Innovative Design | Thoughtfully crafted. Our seamlessly integrated docks, hubs, and adapters are thoughtfully crafted to elevate your workspace while maintaining a sleek and sophisticated aesthetic. From doubling as a laptop stand to incorporating a built-in power supply for reduced size, our products redefine versatility and style. Performance | Unmatched performance. We stay ahead by constantly innovating with the latest tech and listening to consumer feedback. Our rigorous compatibility tests span laptops, tablets, mobile devices, monitors, and peripherals, ensuring smooth integration into your setup. Safety and Reliability | Safe by design. With FCC, CE, ETL and UL 60950 power supply safety certification, rest assured your devices are powered with utmost reliability. We have numerous rounds of prototyping and stress tests which have brought added features such as UV protection and thermal control. |
| Product Type | Docking Station |
| Product Name | Connect USB-C 5-in-1 Multiport Hub |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Manufacturer Part Number | AVC007FQSGY-V2 |
| Product Line | Connect |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Screen Mode Supported |
|
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Cable Length | 8.30" |
| Features | Compact |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Device Supported |
|
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Connectivity Technology | Wired |
Warranty Information