Belkin
Belkin Connect Wired Keyboard and Mouse Combo (bbz014tt)
- SKU:
- 21297565
- MPN:
- bbz014tt
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 12:27:25 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $20.52 each 20.52 |
| Buy 3 | and pay only $18.93 each 18.93 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $17.88 each 17.88 |
| Buy 10 - 74 | and pay only $15.39 each 15.39 |
| Buy 75 or above | and pay only $14.74 each 14.74 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 12:27:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Belkin Connect Wired Keyboard and Mouse Combo - USB A Keyboard Set w/Wired Mouse, Ergonomic Design - Perfect for Home, Office, Desk, Compatible with Laptop, PC, Windows - Black- SIMPLE PLUG-AND-PLAY CONNECTION: Easily connect both the keyboard and mouse to your laptop or computer through its USB A portsno setup, downloads, or internet needed. This combo is perfect for home offices, classrooms, or remote work.
- FULL-SIZE KEYBOARD: Perfect for typing emails, writing reports, or streaming videos on your laptop, desktop, or all-in-one computer, the full-size keyboard features low-profile keys and multimedia shortcuts, so you can work comfortably.*
- ERGONOMIC MOUSE FOR AMBIDEXTROUS USE: The compact, contoured shape of this ergonomic mouse fits either hand's natural resting position and includes 3 buttons plus a scroll wheelgreat for browsing the web, editing documents, and much more with ease.
- DURABLE & SPILL-RESISTANT: Built to handle everyday accidents, this durable keyboard resists spills and minor mishapsideal for busy households, student use, or multitasking professionals with coffee or water nearby.**
- 2-YEAR COVERAGE: Purchase our Connect Wired Keyboard and Mouse Combo with peace of mind, as it comes with 2-year coverage.
- Brand: ?Belkin
- Item model number: ?BBZ014tt
- Item Weight: ?1.6 pounds
- Package Dimensions: ?20.3 x 6.2 x 1.8 inches
- Color: ?Black
- Manufacturer: ?Belkin
Boost your productivity and comfort with this wired keyboard and mouse combo, featuring a full-size keyboard with number pad and multimedia keys, plus an ergonomic mouse designed to fit your hand naturally. Compatible with Windows laptops and computers, this set connects easily via USB-A portsno setup or software required.
*Multimedia keys have limited functions in some Windows OS. The "Favorite" function (fn key+F12) is only supported by Internet Explorer on Windows 7, Windows 8 and Windows XP, and is not supported on Windows 10 or Windows 11. The "Stop" function (fn key+F8) is not supported by Windows 11 Media Player.
**Tested under controlled conditions to withstand up to 200mL of water. Do not immerse the keyboard in liquid.
Belkin is an established accessories market leader creating high-quality, innovative tech solutions for 40 years.
Specifications:
KEYBOARD:
Dimensions: 432mm x 128.5mm x 28.8mm
Weight: 460g
Full size with number pad
Multimedia function keys
Adjustable height
Spill-proof
MOUSE:
Dimensions: 109mm x 69.2mm x 37.8mm
Weight: 72.6g
1200 CPI
Contoured, ergonomic shape
Optical sensor
3-button + scroll wheel
COMPLETE SET:
Compatibility: Windows OS
2-year coverage
Package Includes:
Wired Keyboard
Wired Mouse
Features
Windows
Platform Supported:
PC
Device Supported:
Computer
Notebook
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Adjustable Height | Yes |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.12 ft |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Power Description | |
| Power Source | USB |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Cable Length | 5.12 ft |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Features | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Compact wired mouse</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>1200 CPI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Contoured shape for ergonomics</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Optical sensor</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Three buttons and scroll wheel</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Compatible with Windows OS</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Ambidextrous</li></ul> |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.13" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.06" |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Keyboard/Keypad Length | 17.01" |
| Pointing Device Height | 1.49" |
| Pointing Device Width | 2.72" |
| Pointing Device Length | 4.29" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.01 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Belkin |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Marketing Information | Elevate your productivity and comfort. Our full-size keyboard features a number pad and multimedia function keys . It's paired with an ergonomically shaped mouse that fits your hand's natural resting position. This keyboard and mouse combo is compatible with Windows OS and offers convenient plug-and-play connectivity, connecting to your computer using USB-A ports. |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | Connect Wired Keyboard and Mouse Combo |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Manufacturer Part Number | BBZ014tt |
| Product Line | Connect Combo |
Warranty Information