Black Box Slim-Net Cat.6 UTP Patch Network Cable (C6PC28BL07)
- SKU:
- MPN:
- c6pc28-bl-07
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 11:27:00 AM PST
Bulk discount rates
- Stock Update:
- 05/12/2026 11:27:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Easier cable handling.
Reduce cable management.
Conserve rack space.
Big performance in a small cable.
Features
Environmentally Friendly:
Yes
China
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.79 oz |
| Shipping Width | 6" |
| Shipping Height | 0.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Black Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.blackbox.com |
| Product Type | Network Cable |
| Product Name | Slim-Net Cat.6 UTP Patch Network Cable |
| Manufacturer | Black Box Corporation |
| Manufacturer Part Number | C6PC28-BL-07 |
| Product Line | Slim-Net |
| Technical Information | |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Cable Type | Category 6 |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Shielding | No |
| Device Supported |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Cable Length | 7 ft |
| Jacket Type | CM |
| Features |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| American Wire Gauge | 28 AWG |