Business Source
Business Source 1/5 Tab Cut Letter Hanging Folder (bsn-14120)
- SKU:
- 21443606
- MPN:
- bsn-14120
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NY, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:30:43 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.67 each 30.67 |
| Buy 3 | and pay only $27.46 each 27.46 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $26.14 each 26.14 |
| Buy 7 - 52 | and pay only $23.79 each 23.79 |
| Buy 53 or above | and pay only $21.53 each 21.53 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:30:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Recycled Hanging Folders provide a smart option for everyday filing. Color folders are made from 100-percent recycled fiber. Contrasting kraft paper interiors help prevent time-wasting misfiles. Hanging files include a printable label sheet and 25 clear 1/5-cut tabs. Files are letter size.
Package Contents:
- 1/5-cut Hanging File Folders
- Printable label sheet
- 25 x clear 1/5-cut tabs
Features
Package Contents:
0%
No
United States
0%
- 1/5-cut Hanging File Folders
- Printable label sheet
- 25 x clear 1/5-cut tabs
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Color | Purple |
| Height | 2 19/64" |
| Width | 10 1/5" |
| Depth | 13 19/64" |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Recycled Hanging Folders provide a smart option for everyday filing. Color folders are made from 100-percent recycled fiber. Contrasting kraft paper interiors help prevent time-wasting misfiles. Hanging files include a printable label sheet and 25 clear 1/5-cut tabs. Files are letter size. |
| Product Type | Hanging Folder |
| Product Name | 1/5-cut Hanging File Folders |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 14120 |
| Packaged Quantity | 25 / Box |
| Product Information | |
| Tab Cut | 1/5 |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features | Label |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source 1/5 Tab Cut Letter Hanging Folder (bsn-14120)
$36.98