Business Source
Business Source #97 Clasp Envelopes with Gummed Closure (bsn-35266)
- SKU:
- 21374070
- MPN:
- bsn-35266
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:27:01 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 22 or above | and pay only $51.74 each 51.74 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:27:01 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
These #97 Clasp Envelopes are made up of heavy-weight Kraft stock that resists rips and tears. The gummed flap delivers a secure, moisture-activated seal for safe transport of contents. Reinforced eyelet and two-prong clasp ensure durability and secure closure that stands up to regular use.
Features
Post-consumer-waste%:
0%
No
Mexico
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Kraft |
| Product Color | Kraft |
| Color Family | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | These #97 Clasp Envelopes are made up of heavy-weight Kraft stock that resists rips and tears. The gummed flap delivers a secure, moisture-activated seal for safe transport of contents. Reinforced eyelet and two-prong clasp ensure durability and secure closure that stands up to regular use. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | #97 Clasp Envelopes with Gummed Closure |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 35266 |
| Packaged Quantity | 250 / Carton |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Shipping |
| Mailer/Envelope Classification | #97 |
| Mailer/Envelope Length | 13" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Mailer/Envelope Width | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Clasp/Gummed Flap |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source #97 Clasp Envelopes with Gummed Closure (bsn-35266)
$67.33