Business Source
Business Source Book Supports With Poly Base - 8.5" Height X 9" Width X 6" Depth - Steel - Black (BSN42551)
- SKU:
- 18100625
- MPN:
- bsn-42551
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:29:35 AM PST
- Stock Update:
- 05/19/2026 08:29:35 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Business Source Jumbo Bookends with Poly Base (BSN42551)- Book supports are made of heavy gauge steel with smooth edges and baked enamel finish
- Nonskid poly bases will not scratch or stain surfaces
- Book supports are recyclable
- 1 pair
- Brand Name: Business Source
- Item Weight: 1.4 pounds
- Product Dimensions: 9.2 x 8.9 x 6.1 inches
- Item model number: BSN42551
- Color: Black
- Material Type: None
- Number of Items: 1
- Size: 2/PR
- Manufacturer Part Number: BSN42551
Book supports are made of heavy-gauge steel with smooth edges and baked enamel finish. Nonskid poly bases will not scratch or stain surfaces. Book supports are recyclable.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Height | 8.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Bookends are a great addition to your space. The heavy-gauge steel supports books, binders and more. Jumbo size is perfect for larger materials. Design features smooth edges and baked enamel finish for a professional look. Nonskid poly bases will not scratch or stain surfaces. Bookends are recyclable. |
| Product Type | Bookend |
| Product Name | Heavy-gauge Steel Book Supports |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42551 |
| Packaged Quantity | 1 Pair |
| Product Information | |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage | Book Storage |
| Features |
|
| Finishing | Enamel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Book Supports With Poly Base - 8.5" Height X 9" Width X 6" Depth - Steel - Black (BSN42551)