Business Source
Business Source Heavy-gauge Steel Book Supports (42551bx)
- SKU:
- 18076534
- MPN:
- 42551bx
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/18/2026 08:30:03 AM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 08:30:03 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bookends are a great addition to your space. The heavy-gauge steel supports books, binders and more. Design features smooth edges and baked enamel finish for a professional look. Nonskid poly bases will not scratch or stain surfaces. Book supports are recyclable.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Black |
| Height | 8.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 9" |
| Depth | 6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Bookends are a great addition to your space. The heavy-gauge steel supports books, binders and more. Jumbo size is perfect for larger materials. Design features smooth edges and baked enamel finish for a professional look. Nonskid poly bases will not scratch or stain surfaces. Bookends are recyclable. |
| Product Type | Bookend |
| Product Name | Heavy-gauge Steel Book Supports |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 42551BX |
| Packaged Quantity | 6 / Box |
| Product Information | |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Desktop |
| Quantity Per Container | 2/Pair |
| Application/Usage | Book Storage |
| Features |
|
| Finishing | Enamel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Heavy-gauge Steel Book Supports (42551bx)