Business Source
Business Source Legal Ruled Pad - 50 Sheet - 16 Lb - Jr. Legal Ruled - Jr.legal 8" X 5" - 12 / Dozen - Canary Paper (BSN63107)
- SKU:
- 18097806
- MPN:
- bsn-63107
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CO, FL, GA, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:12:33 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $19.83 each 19.83 |
| Buy 3 | and pay only $16.67 each 16.67 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $15.42 each 15.42 |
| Buy 10 - 102 | and pay only $13.18 each 13.18 |
| Buy 103 or above | and pay only $11.05 each 11.05 |
- Stock Update:
- 04/01/2026 08:12:33 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is junior-ruled with 9/32" line spaces and a 1" left margin.Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
No
United States
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Writing pads feature microperforated sheets for clean tear-out and sturdy, 30 point chipboard backing. Each staple-bound pad contains 50 sheets of 16 lb. paper. Each sheet is junior-ruled with 9/32" line spaces and a 1" left margin. |
| Product Type | Notepad |
| Product Name | Writing Pads |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 63107 |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Information | |
| Basis Weight | 16 lb |
| Number of Sheets | 50 |
| Front Lines Space | 0.28" |
| Sheet Color | Canary |
| Sheet Size | 8" x 5" |
| Features |
|
| Sheet Standard | Jr.Legal |
| Margin Left Space | 1" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Legal Ruled Pad - 50 Sheet - 16 Lb - Jr. Legal Ruled - Jr.legal 8" X 5" - 12 / Dozen - Canary Paper (BSN63107)
$27.01