Business Source
Business Source Letter-size Laminating Pouch - Letter - 8.50" Width X 11" Length X 5 Mil Thickness - 100 / Box - Clear (BSN20864)
- SKU:
- 18085020
- MPN:
- bsn-20864
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MN, MO, NC, NH, OK, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 07:12:55 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $37.12 each 37.12 |
| Buy 3 | and pay only $34.48 each 34.48 |
| Buy 4 | and pay only $32.64 each 32.64 |
| Buy 5 - 39 | and pay only $31.92 each 31.92 |
| Buy 40 or above | and pay only $28.34 each 28.34 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 07:12:55 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultra, clear laminating pouch is designed to protect letter-size documents and badges. Short side is sealed. 5 mil pouch offers a medium construction designed for moderate handling, filing or posting of items such as photos, legal files and recipe cards.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Limited 1 yr</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Ultra-clear laminating pouch is designed to protect letter-size documents and badges. Long side is sealed. 5 mil pouch offers a medium construction designed for moderate handling, filing or posting of items such as photos, legal files and recipe cards. Use in heat-sealing laminators. |
| Product Type | Laminating Pouch |
| Product Name | Laminating Pouches |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 20864 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Sheet Size Supported | Letter - 8.50" Width x 11" Length |
| Laminating Sheet Length | 11.50" |
| Application/Usage |
|
| Laminating Sheet Width | 9" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Letter-size Laminating Pouch - Letter - 8.50" Width X 11" Length X 5 Mil Thickness - 100 / Box - Clear (BSN20864)
$43.39