Business Source
Business Source Little Coin No. 7 Kraft Envelope - Coin - #7 [3.50" X 6.50"] - 28 Lb - Gummed - Kraft - 500/box - Brown Kraft (BSN04446)
- SKU:
- 18089739
- MPN:
- bsn-04446
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NH, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:14:43 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $52.78 each 52.78 |
| Buy 3 | and pay only $48.93 each 48.93 |
| Buy 4 - 25 | and pay only $47.80 each 47.8 |
| Buy 26 or above | and pay only $43.91 each 43.91 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:14:43 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Handy little coin envelopes are ideal for small parts, samples, seeds, enclosures, loose coins and payroll applications. Flaps feature deep gumming for a secure seal. No. 7 coin envelopes are made of sturdy, 28 lb. Kraft stock.
Features
Assembly Required:
No
No
Mexico
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Kraft |
| Product Color | Brown Kraft |
| Color Family | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Handy little coin envelopes are ideal for small parts, samples, seeds, enclosures, loose coins and payroll applications. Flaps feature deep gumming for a secure seal. No. 7 coin envelopes are made of sturdy, 28 lb. Kraft stock. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | Little Coin No. 7 Kraft Envelopes |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04446 |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Coin |
| Mailer/Envelope Classification | #7 |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 28 lb |
| Mailer/Envelope Width | 3 1/2" |
| Closure Type | Gummed |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Little Coin No. 7 Kraft Envelope - Coin - #7 [3.50" X 6.50"] - 28 Lb - Gummed - Kraft - 500/box - Brown Kraft (BSN04446)
$58.75