Business Source
Business Source Peel-To-Seal Envelopes (bsn-99712)
- SKU:
- 18090252
- MPN:
- bsn-99712
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:09:05 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.52 each 22.52 |
| Buy 3 | and pay only $20.02 each 20.02 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $18.39 each 18.39 |
| Buy 10 - 79 | and pay only $15.98 each 15.98 |
| Buy 80 or above | and pay only $14.22 each 14.22 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:09:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more.Features
Assembly Required:
No
No
Mexico
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Wove |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | White wove envelopes feature Redi-strip closures to provide an instant seal without using any moisture. White wove finish creates a crisp, distinguished appearance for use in any professional setting. 24 lb. stock adds rigidity to the envelopes to stay strong during shipping. Envelopes are perfect for businesses, schools, personal use and more. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | Peel-To-Seal Envelopes |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 99712 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Multipurpose |
| Mailer/Envelope Length | 6 1/2" |
| Basis Weight | 24 lb |
| Mailer/Envelope Width | 3 5/8" |
| Features | Moisture Resistant |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Peel-To-Seal Envelopes (bsn-99712)
$29.85