Business Source
Business Source Premium Multi-purpose Copy Paper (bsn-91200)
- SKU:
- 21502181
- MPN:
- bsn-91200
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NJ, NY, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:22:28 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 21 or above | and pay only $55.46 each 55.46 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 09:22:28 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Multipurpose paper delivers reliable, jam-free performance in high-speed copiers. Paper also works well in copiers, offset duplicators, multipurpose devices, fax machines, inkjet printers and laser printers. High opacity allows double-sided prints. 20 lb. paper is also acid-free for archival use.Features
Application/Usage:
0%
No
United States
0%
Multipurpose
Copier
Fax
Inkjet Printing
Laser Printing
Graphics
Document
Typewriter
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Multipurpose paper delivers reliable, jam-free performance in high-speed copiers. Paper also works well in copiers, offset duplicators, multipurpose devices, fax machines, inkjet printers and laser printers. High opacity allows double-sided prints. 20 lb. paper is also acid-free for archival use. |
| Product Type | Copy & Multipurpose Paper |
| Product Name | Premium Multi-purpose Copy Paper |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 91200 |
| Product Line | Premium |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Information | |
| Total Number of Sheets | 5000 |
| Basis Weight | 20 lb |
| Print Technology |
|
| Sheets per Ream | 500 |
| Brightness | 96 |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Surface Finish | Smooth |
| Features |
|
| Grammage | 75 g/m² |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Premium Multi-purpose Copy Paper (bsn-91200)
$112.81