Business Source
Business Source Receipt Paper - 2.25" X 150 Ft - 100 / Carton - White (BSN28625)
- SKU:
- 18100923
- MPN:
- bsn-28625
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:37:23 PM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:37:23 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Business Source Paper Rolls Blank Receipt Form (28625)- High-quality, lint-free material provides excellent readability
- End-of-roll indicator prevents unexpected depletion
- Easy-to-use design allows quick, simple roll Replacement
- 100/Carton
- Manufacturer: Business Source Quick Setup Medium-Duty Storage Box
- Brand Name: Business Source
- Item Weight: 31.4 pounds
- Product Dimensions: 13.8 x 13.8 x 9 inches
- Item model number: BSN28625
- Is Discontinued By Manufacturer: No
- Color: White
- Material Type: None
- Number of Items: 1
- Sheet Size: See description
- Manufacturer Part Number: BSN28625
Single-ply rolls are ideal for use in calculators, adding machines, and cash registers. Quality lint-free rolls are made with white, long-lasting paper. Each roll has end of roll indicator.
Features
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
No
United States
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Single-ply rolls are ideal for use in calculators, adding machines, and cash registers. Quality lint-free rolls are made with white, long-lasting paper. Each roll has end of roll indicator. |
| Product Type | Bond Paper |
| Product Name | Single-ply 150' Adding Machine Rolls |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 28625 |
| Packaged Quantity | 100 / Carton |
| Product Information | |
| Basis Weight | 13.80 lb |
| Number of Parts | 1 |
| BPA Free | Yes |
| Sheet Size | 2 1/4" x 150 ft |
| Roll Length | 150 ft |
| Core Diameter | 1/2" |
| Phenol Free | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Receipt Paper - 2.25" X 150 Ft - 100 / Carton - White (BSN28625)
$122.02