Business Source
Business Source Recycled Copy Paper (bsn-20030)
- SKU:
- 21445199
- MPN:
- bsn-20030
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:26:56 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 20 or above | and pay only $58.51 each 58.51 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:26:56 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This recycled paper provides smooth, reliable performance in office copiers. It gives good brightness and pleasing blue-white shade for sharp contrast. Made from acid-free materials, this paper ensures no smudging while copying. It's compatible with both laser and desktop inkjet printers, and it's perfect for use at home, school, offices and many more places.Features
Application/Usage:
30%
Yes
United States
30%
Office
Copier
Laser Printing
Inkjet Printing
Home
School
Graphics
Fax
Post-consumer-waste%:
30%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
30%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | This recycled paper provides smooth, reliable performance in office copiers. It gives good brightness and pleasing blue-white shade for sharp contrast. Made from acid-free materials, this paper ensures no smudging while copying. It's compatible with both laser and desktop inkjet printers, and it's perfect for use at home, school, offices and many more places. |
| Product Type | Copy Paper |
| Product Name | Recycled Copy Paper |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 20030 |
| Product Line | Universal |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
| Product Information | |
| Total Number of Sheets | 5000 |
| Basis Weight | 20 lb |
| Print Technology |
|
| Sheets per Ream | 500 |
| Brightness | 92 |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Reams Per Case | 10 |
| Features |
|
| Grammage | 75 g/m² |
| Sheet Thickness | 4 mil |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Recycled Copy Paper (bsn-20030)
$115.19