Business Source
Business Source Ring Binder Index Divider - Blank - 8.50" X 11" - 8 / Set - Multicolor Tab (BSN36693)
- SKU:
- 18102416
- MPN:
- bsn-36693
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, MI, MO, NC, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:20:10 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $9.52 each 9.52 |
| Buy 3 | and pay only $6.85 each 6.85 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $5.46 each 5.46 |
| Buy 10 - 13 | and pay only $3.02 each 3.02 |
| Buy 14 or above | and pay only $2.83 each 2.83 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 09:20:10 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ring binder indexes feature strong, insertable tabs that resist tearing. Buff index material provides needed body to turn the contents. Plastic reinforcement on the binding edge resists tear-out. Three-hole punched design allows easy insertion into standard-size binders. Index inserts are provided for the subject tabs on a strip scored for easy separation.
Features
Assembly Required:
No
No
Malaysia
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Multicolor |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Ring binder indexes feature strong, insertable multicolored tabs that resist tearing. Buff index material includes plastic reinforcement on binding edges that resists tear-out. Three-hole punched design allows easy insertion into standard-size binders. Indexes include blank white inserts to use for the subject tabs on a strip scored for easy separation. |
| Product Type | Index Divider |
| Product Name | Insertable Tab Ring Binder Indexes |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 36693 |
| Packaged Quantity | 1 Set |
| Product Information | |
| Tab Color | Multicolor |
| Number of Holes Punched | 3 |
| Tab Width | 1.50" |
| Divider Length | 11" |
| Tab Style | Blank |
| Features |
|
| Divider Width | 8.5" |
| Sheet Standard | Letter |
| Total Number of Tabs | 8 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Ring Binder Index Divider - Blank - 8.50" X 11" - 8 / Set - Multicolor Tab (BSN36693)
$16.45