Business Source
Business Source Rugged Kraft Clasp Envelope - Clasp - #90 [9" X 12"] - 32 Lb - Clasp - Kraft - 100/box - Brown Kraft (BSN04424)
- SKU:
- 18090179
- MPN:
- bsn-04424
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, GA, IN, MD, MO, NC, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:53:25 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $32.62 each 32.62 |
| Buy 3 | and pay only $29.54 each 29.54 |
| Buy 4 | and pay only $28.56 each 28.56 |
| Buy 5 or above | and pay only $27.33 each 27.33 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:53:25 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rugged, Kraft envelopes feature extra heavy-duty construction, reinforced clasp and deep gumming on the flaps for a secure seal. Metal clasp offers rounded edges, plated for rust-resistance. Design also includes an open-end style and large flap. Clasp envelopes are made of sturdy, 32 lb., brown Kraft stock.
Features
Assembly Required:
No
No
Mexico
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Kraft |
| Product Color | Brown Kraft |
| Color Family | Brown |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | Rugged, Kraft envelopes feature extra heavy-duty construction, reinforced clasp and deep gumming on the flaps for a secure seal. Metal clasp offers rounded edges, plated for rust-resistance. Design also includes an open-end style and large flap. Clasp envelopes are made of sturdy, 32 lb., Kraft stock. |
| Product Type | Envelope |
| Product Name | Kraft Envelopes |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 04424 |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Information | |
| Mailer/Envelope Type | Clasp |
| Mailer/Envelope Classification | #90 |
| Mailer/Envelope Length | 12" |
| Basis Weight | 32 lb |
| Mailer/Envelope Width | 9" |
| Features |
|
| Closure Type | Clasp |
| Closure Side | Open End |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Rugged Kraft Clasp Envelope - Clasp - #90 [9" X 12"] - 32 Lb - Clasp - Kraft - 100/box - Brown Kraft (BSN04424)
$38.73