Business Source
Business Source Stow-and-Go Mobile Storage Crate (bsn-14111)
- SKU:
- 21431241
- MPN:
- bsn-14111
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, IN, MD, MI, MN, MO, NH, NJ, NY, OH, OK, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:30:20 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $32.51 each 32.51 |
| Buy 3 | and pay only $29.27 each 29.27 |
| Buy 4 - 48 | and pay only $28.44 each 28.44 |
| Buy 49 or above | and pay only $23.31 each 23.31 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 08:30:20 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This collapsible Stow-and-Go Mobile Storage Crate is ideal for transporting bulky items in just one trip with ease. High-capacity (1.7 cu ft) rolling crate has a built-in telescoping handle. Crate collapses flat to 3.5" for easy storage and opens in seconds. Support rails add durability and carrying grips on all sides assist with lifting. Lightweight frame is extremely durable and easy to lift. Mobile crate moves on two non-marring wheels and supports up to 60 lb.Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 39.37" |
| Color Family | Black |
| Width | 18.25" |
| Depth | 15" |
| General Information | |
| Brand Name | Business Source |
| Marketing Information | This collapsible Stow-and-Go Mobile Storage Crate is ideal for transporting bulky items in just one trip with ease. High-capacity (1.7 cu ft) rolling crate has a built-in telescoping handle. Crate collapses flat to 3.5" for easy storage and opens in seconds. Support rails add durability and carrying grips on all sides assist with lifting. Lightweight frame is extremely durable and easy to lift. Mobile crate moves on two non-marring wheels and supports up to 60 lb. |
| Product Type | Mobile Cart |
| Product Name | Stow-and-Go Mobile Storage Crate |
| Manufacturer | Business Source |
| Manufacturer Part Number | 14111 |
| Product Line | Stow and Go |
| Product Information | |
| Maximum Volume Capacity | 12.72 gal |
| Number of Casters | 2 |
| Maximum Load Capacity | 60 lb |
| Application/Usage |
|
| Maximum Adjustable Height | 39.37" |
| Handle Type | Telescopic |
| Features |
|
| Minimum Adjustable Height | 18.25" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Business Source Stow-and-Go Mobile Storage Crate (bsn-14111)
$38.64