Canon
Canon TR8620A Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color - Black (4451c032)
- SKU:
- 19150249
- MPN:
- 4451c032
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:22:49 PM PST
- Stock Update:
- 05/26/2026 07:22:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
When you need a compact home office printer that can handle all your work needs, the PIXMA TR8620 has you covered. The PIXMA TR8620 can easily transition from scanning a multi-page contract with the built-in 20-sheet ADF and Auto Document Feeder to printing double-sided homework assignments from online classrooms systems, or a family photo wirelessly from your smartphone. Whether its printing documents and reports, or faxing and scanning, the PIXMA TR8620 is the ultimate compact home office printer thats big on performance and productivity. Print hassle free wirelessly or through USB or networked Ethernet connection. With front and rear paper feeding, a Five-Individual Ink System, 4.3 LCD Touchscreen, and impressive wired and wireless connectivity options, youll be able to do it all. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printer Type: Inkjet; Maximum Print Speed (Black): 15 ipm; Maximum Print Speed (Color): 15 ipm.Machine Functions:Copy
Features
Assembly Required:
No
No
Thailand
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Scanner | |
| Scan Color | Color |
| Power Description | |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 4.30" |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Use this TR8620A Wireless All-In-One Printer to meet your home and work needs when printing, copying, scanning or faxing. Printer handles a variety of tasks from scanning signed contracts with the auto document feeder to printing from your smartphone. Printer features a 4.3" LCD touch screen, front/rear paper feeder and five individual-ink system. Front/rear paper feed holds plain paper in the front cassette, and rear tray extends to print on photo paper or other paper types. Enjoy sharp, black text for documents and great-looking photos thanks to the hybrid ink system. It prints a 4" x 6" photo in approximately 37 seconds and generates 10 ipm (color). When copying, it makes 6.8 ipm (color). Use the 20-sheet ADF to copy, scan and fax multiple documents with ease. Printer's resolution is up to 4800 x 1200 dpi. Standard interface uses Hi-speed USB, Ethernet, PictBridge, Wi-Fi, memory card slot and Bluetooth 4.0 LE. |
| Product Type | Inkjet Multifunction Printer |
| Product Name | TR8620A Wireless All-In-One Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | TR8620A |
| Product Model | TR8620A |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Print Technology | Inkjet |
| Wireless Print Technology | Wireless PictBridge |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| ISO Mono Print Speed (ipm) | 15 |
| Recommended Use | Photo Print |
| Print Color Capability | Color |
| ISO Color Print Speed (ipm) | 10 |
| Maximum Photo Print Speed | 37 Second |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling | |
| Media Handling | 1 x automatic document feeder 20 Sheet capacity |
| Media Size | Photo - 4" x 6" |
| Media Type |
|
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Copy Color | Color |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Fax | |
| Fax Color | Color |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon TR8620A Wireless Inkjet Multifunction Printer - Color - Black (4451c032)
$215.99