This item is brand-new, factory sealed.
The imageCLASS MF275dw model is designed for small office environments where black-and-white multifunction capability is needed, and productivity, ease of use and large page volume capacity are priorities. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printing Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 30 ppm; Network Ready: Yes.
Easy Wi-Fi setup.Compact design.Navigate all the features through adjustable, 6-line touchscreen LCD.Scan multi-page documents with ease with the 35-sheet auto document feeder.Print on-the-go with Canon PRINT Business, Apple AirPrint and Mopria Print Service.
Power Cord; Telephone Cable; Cartridge 071 Black; Documentation
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines
Global Product Type:Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines Machine Functions:Copy
Machine Functions:Copy Machine Functions:Fax
Machine Functions:Fax Machine Functions:Print
Machine Functions:Print Machine Functions:Scan
Machine Functions:Scan Printing Type:Laser
Printing Type:Laser Maximum Print Speed (Black):30 ppm
Maximum Print Speed (Black):30 ppm Network Ready:Yes
Network Ready:Yes B&W or Color Output:B&W
B&W or Color Output:B&W Print Resolution (Black) (Width x Height):2400 x 600 dpi
Print Resolution (Black) (Width x Height):2400 x 600 dpi Copying Speed (Black):30 ppm
Copying Speed (Black):30 ppm Auto Document Feed/Sheets:35
Auto Document Feed/Sheets:35 Paper Input:150 Sheet Tray
Paper Input:150 Sheet Tray Wireless Printing:Yes
Wireless Printing:Yes Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 14
Maximum Copy Size (W x H):8.5 x 14 Operating System Compatibility:Mac OS X 10.12 and Later
Operating System Compatibility:Mac OS X 10.12 and Later Operating System Compatibility:Windows Server 2012, 8.1, 10, Server 2016, Server 2019, 11, Server 2022
Operating System Compatibility:Windows Server 2012, 8.1, 10, Server 2016, Server 2019, 11, Server 2022 Connector/Port/Interface:Ethernet
Connector/Port/Interface:Ethernet Connector/Port/Interface:USB
Connector/Port/Interface:USB Connector/Port/Interface:Wi-Fi
Connector/Port/Interface:Wi-Fi Maximum Paper Size:8.5 x 14
Maximum Paper Size:8.5 x 14 LCD Display (Yes/No):Yes
LCD Display (Yes/No):Yes LCD Display Format:6-Line Touch LCD
LCD Display Format:6-Line Touch LCD Monthly Duty Cycle (Pages):2,000
Monthly Duty Cycle (Pages):2,000 Power Consumption:1,230 W Peak
Power Consumption:1,230 W Peak Power Requirements:AC 120 V
Power Requirements:AC 120 V First Page Out:5.3 s
First Page Out:5.3 s Duplex Printing:Automatic
Duplex Printing:Automatic Borderless Printing:Yes
Borderless Printing:Yes Model Name/Number:imageCLASS MF275dw
Model Name/Number:imageCLASS MF275dw Network Capable:Yes
Network Capable:Yes Network Types:10/100Base-TX Ethernet
Network Types:10/100Base-TX Ethernet Network Types:802.11b/g/n Wireless
Network Types:802.11b/g/n Wireless Paper Input Capacity (Sheets):150
Paper Input Capacity (Sheets):150 Scan Resolution (Width x Height):600 x 600 dpi
Scan Resolution (Width x Height):600 x 600 dpi Depth:18.4"
Depth:18.4" Height:19.5"
Height:19.5" Weight:37.5 lbs
Weight:37.5 lbs Width:21.8"
Width:21.8" Product Biodegradability Indicator:N
Product Biodegradability Indicator:N Product Biodegradability in Days:0
Product Biodegradability in Days:0 Product Compostability Indicator:N
Product Compostability Indicator:N Package Includes:Power Cord
Package Includes:Power Cord Package Includes:Telephone Cable
Package Includes:Telephone Cable Package Includes:Cartridge 071 Black
Package Includes:Cartridge 071 Black Package Includes:Documentation
Package Includes:Documentation Pre-Consumer Recycled Content Percent:0%
Pre-Consumer Recycled Content Percent:0% Post-Consumer Recycled Content Percent:0%
Post-Consumer Recycled Content Percent:0% Total Recycled Content Percent:0%
Total Recycled Content Percent:0% Features
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly: Yes
Specs
| Scanner |
| Scanner Type | Flatbed |
| Power Description |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics |
| Weight (Approximate) | 24.7 lb |
| Height | 14.4" |
| Width | 15.4" |
| Depth | 14.6" |
| Display & Graphics |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | imageCLASS MF275dw Laser Multifunction Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 5621C004 |
| Product Model | MF275dw |
| Product Line | imageCLASS |
| Technical Information |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology | - Canon PRINT Application
- Apple AirPrint
- Mopria Print Service
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 2400 x 600 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 30 |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Media Types & Handling |
| Media Handling | 185 Sheet Standard |
| Media Size | Legal - 8.50" x 14" |
| Media Type | Plain Paper |
| Interfaces/Ports |
| USB | Yes |
| Copier |
| Copy Color | Monochrome |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 2400 |
| Copier Type | Flatbed |
| Network & Communication |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Software |
| Operating System Supported | <p>Windows 8.1/10/11, Windows Server 2012/2012 R2/2016/2019/2022, macOS v10.12 or later</p> |
| Fax |
| Fax Type | Flatbed |