Canon
Canon imageCLASS MF287dw Wired & Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome (6354c011)
- SKU:
- 20887002
- MPN:
- 6354c011
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, GA, IL, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 10:46:35 PM PST
- Stock Update:
- 04/30/2026 10:46:35 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The imageCLASS MF287dw is designed for small office environments where black-and-white multifunction capability is needed, and productivity, ease of use are priorities. Machine Functions: Copy; Fax; Print; Scan; Printing Type: Laser; Maximum Print Speed (Black): 35 ppm; Network Ready: Yes.Global Product Type:Printer, Copier, Scanner, Fax Multifunction Machines
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Yes
Yes
- imageCLASS MF287dw - All in One, Wireless, Duplex Laser Printer
- Cartridge 072 Black Starter (Installed), Approx. 1,000 Page Yield
- Power Cord
- Telephone Cable
- Documentation
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Specs
| Scanner | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 970 W |
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 27.6 lb |
| Product Color | White |
| Height | 15.5" |
| Color Family | White |
| Width | 15.4" |
| Depth | 15.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Monochrome Wireless All-in-One Printer Print. Copy. Scan. Fax. 1. 35-Sheet, 2-Sided Auto Document Feeder 2. Print, Copy, Scan, Fax 3. 6-Line Touchscreen LCD with Tilted Panel 4. Up to 35 ppm 5. 250-Sheet Capacity Fast Printing Print up to 35 pages per minute with first print out time of approx. 4.9 seconds. Generous Paper Capacity The printer holds up to 250 sheets of plain, letter-sized paper and the high-capacity toner option can provide increased printed page volumes. Auto 2-Sided Printing Automatically prints on both sides of a sheet to help save paper and resources. |
| Product Type | Laser Multifunction Printer |
| Product Name | imageCLASS MF287dw - All in One, Wireless, Duplex Laser Printer |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6354C011 |
| Product Model | MF287dw |
| Product Line | imageCLASS |
| Technical Information | |
| First Print Speed | 4.9 Second Monochrome |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
| Wireless Print Technology |
|
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Connectivity Technology | Wired & Wireless |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation |
|
| Media Types & Handling | |
| Media Handling |
|
| Media Size |
|
| Auto Document Feeder (ADF) | Yes |
| Media Type | Plain Paper |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Copier | |
| Maximum Copy Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Ethernet | Yes |
| Supported Network Protocols |
|
| Software | |
| Operating System Supported | <ul><li> Windows 10 </li><li> Windows 11 </li><li> Chrome OS</li><li> macOS 10.14 (or later)</li><li> iOS</li><li> iPadOS</li></ul> |
| Reliability | |
| Recommended Monthly Print Volume | 350 to 2500 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageCLASS MF287dw Wired & Wireless Laser Multifunction Printer - Monochrome (6354c011)
$292.22