Canon
Canon imagePROGRAF PRO-310 Inkjet Large Format Printer - Color (6858c002)
- SKU:
- 21009226
- MPN:
- 6858c002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 04:32:54 PM PST
- Stock Update:
- 05/01/2026 04:32:54 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Take complete creative control of your images with the imagePROGRAF PRO-310 professional photo and fine art printer. Produce gallery quality color and black-and-white prints with detailed gradations, a wide color gamut, and deeper blacks on fine art paper thanks to the Matte Black ink. With a 9-color plus Chroma Optimizer ink system, this 13" wide photo printer is designed to meet the demands of every photographer, from advanced amateurs to professionals. The imagePROGRAF PRO-310 offers professional image quality, productivity, and outstanding workflow with a smaller footprint, allowing you to consistently deliver the results your images deserve.
Two-Paper Paths
Anti-Clogging System Technology
3.0-Inch LCD for Easy Navigation
9 Color + Chroma Optimizer Pigment-Based Ink System
Supports Borderless Media Up To 13" x 19"
Stunning, Gallery-Quality Prints
The imagePROGRAF PRO-310 printer features technology that can help bring your images to life with professional, gallery-quality results.
9-Color Inks + Chroma Optimizer
With the new LUCIA PRO II pigment ink system, the imagePROGRAF PRO-310 printer offers an expanded color gamut and accurate color reproduction - both vital elements for creative production.
Matte Black Ink
The Matte Black ink offers enhanced black density with deeper and more vivid blacks on fine art paper, plus a wider reproduction range in darker areas with improved gradation.
Chroma Optimizer
The Chroma Optimizer helps control irregular reflection of light to form a smooth uniform surface on glossy or semi-gloss papers, resulting in vivid print color with rich blacks and less bronzing.
Beautiful Quality on a Variety of Media*
Three monochrome inks (Matte Black, Photo-Black, Gray) ensure smooth tonality whether you're printing on fine art or glossy media, helping you to really bring your image to life.
Professional Productivity with Simple Usability
With the compact, sleek Canon imagePROGRAF PRO-310 printer, you can experience professional-level productivity in an easy-to-use printing system - all while helping you save space in your studio.
3.0-Inch Color LCD Display
Check ink levels and printer status at-a-glance. The 3.0-Inch Color LCD display also lets you easily set certain printer settings and perform basic maintenance directly on the printer without a computer.
Fast Photo Printing
Help increase your productivity through efficient, high-speed printing. The L-COA PRO image processing engine helps the PRO-310 process large volumes of image data quickly and easily.
Package Contents:
- imagePROGRAF PRO-310 Printer
- Printer Setup Sheet, Manual, Warranty Card and Other Documentation
- 8.5" x 11" Photo Paper Pro Luster (5 Sheets LU-101)
- CD/DVD Printing Tray
- Set of 12 Ink Tanks (PGI-5100; MBK, PBK, GY, C, PC, M, PM, Y, R, CO)
- Print Head
- Power Cord
Features
- imagePROGRAF PRO-310 Printer
- Printer Setup Sheet, Manual, Warranty Card and Other Documentation
- 8.5" x 11" Photo Paper Pro Luster (5 Sheets LU-101)
- CD/DVD Printing Tray
- Set of 12 Ink Tanks (PGI-5100; MBK, PBK, GY, C, PC, M, PM, Y, R, CO)
- Print Head
- Power Cord
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Application/Usage:
Professional Imaging
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 16 W |
| Standby Power Consumption | 2.40 W |
| Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Off-Mode Power Consumption | 200 mW |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 31.60 lb |
| Height | 7.9" |
| Width | 15" |
| Depth | 25.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | Yes |
| Screen Size | 3" |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Take complete creative control of your images with the imagePROGRAF PRO-310 professional photo and fine art printer. Produce gallery quality color and black-and-white prints with detailed gradations, a wide color gamut, and deeper blacks on fine art paper thanks to the Matte Black ink. With a 9-color plus Chroma Optimizer ink system, this 13" wide photo printer is designed to meet the demands of every photographer, from advanced amateurs to professionals. The imagePROGRAF PRO-310 offers professional image quality, productivity, and outstanding workflow with a smaller footprint, allowing you to consistently deliver the results your images deserve. Two-Paper Paths Anti-Clogging System Technology 3.0-Inch LCD for Easy Navigation 9 Color + Chroma Optimizer Pigment-Based Ink System Supports Borderless Media Up To 13" x 19" Stunning, Gallery-Quality Prints The imagePROGRAF PRO-310 printer features technology that can help bring your images to life with professional, gallery-quality results. 9-Color Inks + Chroma Optimizer With the new LUCIA PRO II pigment ink system, the imagePROGRAF PRO-310 printer offers an expanded color gamut and accurate color reproduction - both vital elements for creative production. Matte Black Ink The Matte Black ink offers enhanced black density with deeper and more vivid blacks on fine art paper, plus a wider reproduction range in darker areas with improved gradation. Chroma Optimizer The Chroma Optimizer helps control irregular reflection of light to form a smooth uniform surface on glossy or semi-gloss papers, resulting in vivid print color with rich blacks and less bronzing. Beautiful Quality on a Variety of Media* Three monochrome inks (Matte Black, Photo-Black, Gray) ensure smooth tonality whether you're printing on fine art or glossy media, helping you to really bring your image to life. Professional Productivity with Simple Usability With the compact, sleek Canon imagePROGRAF PRO-310 printer, you can experience professional-level productivity in an easy-to-use printing system - all while helping you save space in your studio. 3.0-Inch Color LCD Display Check ink levels and printer status at-a-glance. The 3.0-Inch Color LCD display also lets you easily set certain printer settings and perform basic maintenance directly on the printer without a computer. Fast Photo Printing Help increase your productivity through efficient, high-speed printing. The L-COA PRO image processing engine helps the PRO-310 process large volumes of image data quickly and easily. |
| Product Type | Inkjet Large Format Printer |
| Product Name | imagePROGRAF PRO-310 |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 6858C002 |
| Product Model | PRO-310 |
| Product Line | imagePROGRAF |
| Technical Information | |
| Noise Level | 40 dB |
| Wireless Print Technology |
|
| Print Technology | Inkjet |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 4800 x 1200 |
| Compatible Ink Type | Pigment Ink |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Number of Colors | 9 |
| Print Color Capability | Color |
| Connectivity Technology |
|
| Photo Printing | Yes |
| Fonts & Emulation | |
| Language Emulation | SGRaster |
| Media Types & Handling | |
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | <p><strong>Windows:</strong>Windows® 11, Windows® 10, Windows 8.1, Windows 7 SP1</p><p><strong>Mac:</strong>Mac OS® v11.7.10 - macOS v14</p><p><strong>Mobile Operating Systems:</strong>iOS®, AndroidTM, Windows 10 Mobile</p> |
| Environmental Conditions | |
| Maximum Humidity | 90% |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Minimum Humidity | 10% |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
Warranty Information