Canon
Canon imageFORMULA DR-C350 ADF Scanner - 600 dpi Optical (7290c002)
- SKU:
- 21342788
- MPN:
- 7290c002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IN, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:26:50 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $649.06 each 649.06 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 12:26:50 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
General Information Help boost office efficiency and productivity with the user-friendly Canon imageFORMULA DR-C350 office document scanner, with its powerful document capture capabilities and dynamic ability to scan various document types-such as virtually any passport without a carrier sheet,-this scanner can easily convert paper-based documents into high-quality digital files for any office environment. Its compact body allows it to fit comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room. Wide Range of Uses e collaboration among individuals or workgroups in sectors such as: Government Financial / Banking Insurance Retail Transportation Rental and Leasing Services Legal Services And More... User-Friendly Features Easy-to-use operation panel includes LCD display with user-friendly icons and controls. Ability to send scanned documents to third-party cloud applications using bundled CaptureOnTouch software Reliable & Flexible Scans up to 50 ppm3, both sides in a single pass. Auto document feeder holds up to 100 sheets. Handles a variety of document types, including thick, thin, long, or oversized documents, plastic or embossed cards, and virtually any passport Compact Design Fits comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room. Optimized for Data Extraction Image enhancement for better Optical Character Recognition (OCR) Technical Information Image Sensor Type: CMOS Optical Resolution (dpi): 600 Scan Color: Color Scan Color: Monochrome Scan Color: Grayscale Color Depth: 24-bit Grayscale Depth: 8-bit Maximum Mono Scan Speed (ppm): 50 Maximum Color Scan Speed (ppm): 50 Maximum Mono Scan Speed (ipm): 100 Maximum Color Scan Speed (ipm): 100 Media Type: Paper Document ADF Capacity: 100 Sheets Duty Cycle: 8000 Duplex Scanning: Yes Light Source: RGB LED Interfaces/Ports USB: Yes USB Standard: USB 2.0 Software Operating System Supported: Windows 10 (64-bit) Operating System Supported: Windows 11 Operating System Supported: Windows Server 2022 Operating System Supported: macOS 13 Operating System Supported: macOS 14 Operating System Supported: macOS 15 Operating System Supported: Windows Server 2025 Power Description Maximum Power Consumption: 15.60 W Standby Power Consumption: 1 W Physical Characteristics Height: 8.6" Width: 11.2" Depth: 8.8" Weight (Approximate): 7.05 lb Miscellaneous Package Contents: imageFORMULA DR-C350 Scanner AC Adapter Power Cable USB Cable ReadIRIS PDF License Key Set Up Guide Safety Information for AC Adapter Model Warranty Card eCarePAK Card Energy Star: Yes Environmentally Friendly: Yes Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS) Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) Warranty Limited Warranty: 3 YearGovernment Financial / Banking Insurance Retail Transportation Rental and Leasing Services Legal Services And More... Easy-to-use operation panel includes LCD display with user-friendly icons and controls. Ability to send scanned documents to third-party cloud applications using bundled CaptureOnTouch software Auto document feeder holds up to 100 sheets. Handles a variety of document types, including thick, thin, long, or oversized documents, plastic or embossed cards, and virtually any passport imageFORMULA DR-C350 Scanner AC Adapter Power Cable USB Cable ReadIRIS PDF License Key Set Up Guide Safety Information for AC Adapter Model Warranty Card eCarePAK Card
Features
Package Contents:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Yes
Yes
- imageFORMULA DR-C350 Scanner
- AC Adapter
- Power Cable
- USB Cable
- ReadIRIS PDF License Key
- Set Up Guide
- Safety Information for AC Adapter Model
- Warranty Card
- eCarePAK Card
Environmental Certification:
Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold)
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Star:
Yes
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Specs
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 15.60 W |
| Standby Power Consumption | 1 W |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.05 lb |
| Height | 8.6" |
| Width | 11.2" |
| Depth | 8.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| General Information | |
| Brand Name | Canon |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Marketing Information | Help boost office efficiency and productivity with the user-friendly Canon imageFORMULA DR-C350 office document scanner, with its powerful document capture capabilities and dynamic ability to scan various document types-such as virtually any passport without a carrier sheet,-this scanner can easily convert paper-based documents into high-quality digital files for any office environment. Its compact body allows it to fit comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room. Wide Range of Uses e collaboration among individuals or workgroups in sectors such as: Government Financial / Banking Insurance Retail Transportation Rental and Leasing Services Legal Services And More... User-Friendly Features Easy-to-use operation panel includes LCD display with user-friendly icons and controls. Ability to send scanned documents to third-party cloud applications using bundled CaptureOnTouch software Reliable & Flexible Scans up to 50 ppm 3 , both sides in a single pass. Auto document feeder holds up to 100 sheets. Handles a variety of document types, including thick, thin, long, or oversized documents, plastic or embossed cards, and virtually any passport Compact Design Fits comfortably into a wide range of office spaces, even those with limited room. Optimized for Data Extraction Image enhancement for better Optical Character Recognition (OCR) |
| Product Type | ADF Scanner |
| Product Name | imageFORMULA DR-C350 Office Document Scanner |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Manufacturer Part Number | 7290C002 |
| Product Model | DR-C350 |
| Product Line | imageFORMULA |
| Software | |
| Operating System Supported |
|
| Technical Information | |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Duplex Scanning | Yes |
| Grayscale Depth | 8-bit |
| Scan Color |
|
| Color Depth | 24-bit |
| Light Source | RGB LED |
| Maximum Color Scan Speed (ppm) | 50 |
| Maximum Mono Scan Speed (ipm) | 100 |
| Media Size | 2" x 2.10" |
| Maximum Mono Scan Speed (ppm) | 50 |
| Duty Cycle | 8000 |
| ADF Capacity | 100 Sheets |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Maximum Color Scan Speed (ipm) | 100 |
| Media Type | Paper Document |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Canon imageFORMULA DR-C350 ADF Scanner - 600 dpi Optical (7290c002)
$659.86